Po 10 latach od ostatniego badania CBOS postanowił sprawdzić, jak postrzegamy uczciwość i rzetelność osób wykonujących poszczególne zawody i funkcje. Badani przyznawali im punkty, gdzie 1 oznacza „bardzo nisko”, a 5 „bardzo wysoko”. Z badania powstała więc lista 10 profesji, których przedstawiciele cieszą się najmniejszym zaufaniem społecznym. 

Z wynikiem 2,88 pkt stawkę otwierają dyrektorzy i kierownicy. To grupa, która nie cieszy się uznaniem Polaków od lat.
Sędziowie zgromadzili 2,85 pkt. Niewiele, ale i tak więcej niż podczas ostatniego badania, kiedy osiągnęli wynik 2,76 pkt. Z badań wynika, że niechęć do sędziów odzwierciedla nastroje, jakie towarzyszą odbiorowi całego wymiaru sprawiedliwości. Przedstawiciele duchowieństwa dostali 2,83 pkt. Dekadę temu mieliśmy na ich temat nieco lepsze zdanie. Wtedy otrzymali 3,20 pkt.

Na siódmym miejscu najmniej szanowanych zawodów z wynikiem 2,74 pkt znaleźli się agenci ubezpieczeniowi. To jedna z grup zawodowych, które straciły najwięcej w oczach Polaków. Ostatni kryzys gospodarczy istotnie wpłynął na postrzeganie finansistów i bankierów. Jeszcze 11 lat temu zostali ocenieni na 3,24 pkt. Najnowsza spadła do 2,71 pkt.
Maklerzy, podobnie do finansistów i bankierów, zebrali cięgi za problemy gospodarcze. Społeczeństwo wystawiło im ocenę w postaci 2,69 pkt. Ostatnim razem dostali 3,26 pkt, co oznacza największy spadek w całym badaniu. Czwartek miejsce – działacze związkowi. Od lat mają problem z ociepleniem swojego wizerunku.

Podium otwierają wysoko postawieni urzędnicy państwowi. Wynik? Zaledwie 2,61 pkt. Drugie, niechlubne miejsce należy do posłów. Badani ocenili ich na 2,23 pkt. Czy kiedykolwiek było lepiej? Nieznacznie. Dekadę temu dostali porównywalnie niską notę: na poziomie 2,40 pkt. Na pierwszy miejscu – najmniej szanownych – niezmiennie znajdują się politycy (w generalnym słowa znaczeniu). Otrzymali 2,12 pkt.

CBOS: Nie ufamy księżom
3.5 (58.33%) 2 ocen.


źródło: CBOS

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.