Abp Auza w ONZ: Jerozolima duchowym dziedzictwem trzech religii

Stolica Apostolska uważa Jerozolimę za duchowe dziedzictwo trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Dlatego opowiada się za rozwiązaniem kwestii tego miasta w taki sposób, by zapewnić wolność sumienia i wyznania wszystkim jego mieszkańcom, a dostęp do Miejsc Świętych wiernym wszystkich religii i narodowości. Przypomniał o tym 4 listopada w nowojorskiej siedzibie ONZ stały watykański obserwator przy tej organizacji na spotkaniu poświęconym pomocy uchodźcom palestyńskim na Bliskim Wschodzie.

Abp Bernardito Auza stwierdził, że sytuacja ponad 5 mln Palestyńczyków, którzy stale potrzebują pomocy humanitarnej, jest nie do przyjęcia. Określił jako zbrodnicze niszczenie ich szkół czy ośrodków zdrowia przez walczące strony. Zwrócił uwagę, że oenzetowska pomoc dla uchodźców z Palestyny w ramach Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) obejmuje tereny, gdzie chrześcijanie obecni są od dwóch tysięcy lat, tworząc wraz z innymi grupami religijnymi tego regionu jego kulturę i historię. Ich liczba ostatnio bardzo zmalała i oni również są wśród palestyńskich uchodźców.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej w ONZ przypomniał, że różne instytucje i organizacje Kościoła katolickiego wspierają wysiedleńców i uchodźców w zakresie edukacji, służby zdrowia i pomocy socjalnej. Czynią to dzięki ofiarnym dawcom z całego świata. Abp Auza wyraził też uznanie mieszkańcom Libanu i Jordanii za gościnność okazywaną uchodźcom zarówno palestyńskim, jak i przybywającym z Iraku czy Syrii. Wezwał do pokojowego dialogu w sprawie problemów Bliskiego Wschodu. Podkreślił, że rozwiązania militarne i zbrojne poparcie walczących stron przez uprzemysłowione kraje świata tylko powiększyły tam liczbę ofiar cywilnych.

foto. RV

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze