Abp Gądecki: pielgrzymowanie jest symbolem wędrówki człowieka

Pielgrzymowanie jest naszą narodową tradycją – przyznał abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. sprawowanej w poznańskiej katedrze, która dziś rano oficjalnie rozpoczęła 83. Poznańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Biorący w niej udział pielgrzymi podążają w tym roku do Częstochowy pod hasłem „Jesteśmy koroną Maryi”. Swój cel osiągną 15 lipca.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św., abp Gądecki przypomniał jej uczestnikom, że pielgrzymka jest symbolem indywidualnej wędrówki człowieka wierzącego śladami Odkupiciela. – Jest praktyką czynnej ascezy i pokuty za ludzkie słabości. Wyraża nieustanną czujność człowieka wobec własnej ułomności i przygotowuje go wewnętrznie do przemiany serca – podkreślił metropolita poznański.

Kaznodzieja zwrócił również uwagę, że już od najwcześniejszych czasów w Kościele pielgrzymowano do miejsc związanych z życiem Jezusa, do Ziemi Świętej. Przyznał jednocześnie, że dla Kościoła w Polsce niezwykle ważnymi miejscami pielgrzymkowymi stały się również sanktuaria maryjne. – Są one dla nas niczym kamienie milowe wskazujące drogę dzieciom Bożym wędrującym po ziemi. Są wielkim darem Boga dla Kościoła. W tych oazach ducha możemy odnaleźć klimat sprzyjający rozważaniu słowa Bożego i sprawowaniu sakramentów, zwłaszcza pokuty i Eucharystii. Można w nich przeżyć owocne doświadczenie wiary – przekonywał abp Gądecki.

– Pielgrzymowanie jest naszą narodową tradycją, która swój najpełniejszy wyraz znajduje właśnie w lipcowych i sierpniowych tygodniach, kiedy to kolejne grupy z różnych stron Polski zdążają do Częstochowy – zauważył arcybiskup dodając, że właśnie Jasna Góra jest najpopularniejszym polskim sanktuarium maryjnym, które w ciągu roku odwiedza ok. 4 mln pielgrzymów, z czego ponad 130 tys. przybywa tam w pielgrzymkach pieszych.

Przewodniczący polskiego Episkopatu podkreślił też, że pielgrzymi udają się w drogę do Matki wiedzeni nie tylko porywem własnego serca, ale że pociąga ich tam osoba Maryi, przede wszystkim z uwagi na wielką tajemnicę macierzyństwa. – Udajecie się na Jasną Górę, bowiem jesteście przekonani, że Maryja z racji boskiego macierzyństwa i swoich szczególnych łask i darów, jest związana głęboko z Kościołem, a więc i z wami. Ona, dzięki swej macierzyńskiej miłości, opiekuje się braćmi swojego Syna pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, dopóki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny. Kościół od pierwszych wieków zawsze był przekonany, że Maryja ustawicznie wstawia się do Syna za ludem Bożym – mówił do pielgrzymów abp Gądecki życząc im, aby umocnieni tą wiarą ruszyli w drogę.

Jak natomiast przypomina w rozmowie z KAI ks. Jan Markowski, kapelan 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, w roku, w którym obchodzimy 300. rocznicę koronacji cudownego obrazu Czarnej Madonny, pątnicy podążają na Jasną Górę pod hasłem „Jesteśmy koroną Maryi”. – Nasze hasło nawiązuje do propozycji ojców Paulinów, którzy w tym szczególnym roku zaprosili Polaków do osobliwego uczczenia Maryi, do ukoronowania Jej naszym ewangelicznym sposobem życia, poprzez nasze czyny, słowa i myśli – wyjaśnia ks. Markowski.

Kapelan poznańskiej pielgrzymki zaznacza też, że w tym roku przeżywamy również stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. – Stąd też tematyka fatimska, związana z pokutą i nawróceniem, będzie obecna podczas pielgrzymkowych konferencji, co jak ufam odnowi myślenie o pielgrzymce jako o formie pokutnej pobożności. Chrześcijańska pielgrzymka jest bowiem czymś więcej niż tylko radosnym przemarszem – podkreśla ks. Markowski. W 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, jak szacuje jej kapelan, podobnie jak w latach ubiegłych, weźmie w sumie udział ok. 1,5-2 tys. osób, pielgrzymujących w 18 grupach. Już od 3 lipca w drodze jest grupa idąca na Jasną Górę z położonego na północy archidiecezji Czarnkowa, która ma do pokonania ponad 380 km, a od 5 lipca – grupy z Opalenicy, Kościana, Grodziska Wlkp. i Buku. W kolejnych dniach wyjdą natomiast pielgrzymi z Leszna, Pudliszek i Gostynia.

– Natomiast wszystkie osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak, ale pragną nie mniej głęboko przeżyć pielgrzymkę, podobnie jak w ubiegłych latach zaproszone są do przyłączenia się do Grupy 33 i udziału w pielgrzymce duchowej – zachęca ks. Jan Markowski.

Jak wyjaśnia kapelan pielgrzymki, będzie się ona łączyć duchowo z pątnikami na trasie poprzez codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych. W tym czasie głoszone będą konferencje poświęcone tej samej tematyce, co w grupach idących pieszo na Jasną Górę. Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, a dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z nich powędrują jeszcze dalej – do Łagiewnik z Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”. Wyruszy ona 10 lipca z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i przez Częstochowę, gdzie 16 lipca dołączą do niej pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze