W środę wieczorem w Krakowie odbyło się spotkanie Mężczyzn św. Józefa pt. „Moralny? Czy święty?” – Świętość jest w spotkaniu z Bogiem, a to spotkanie zaczyna się od tego, że Bóg do Ciebie mówi – nauczał zebranych abp Grzegorz Ryś.

Na wstępie odniósł się on do fragmentu prefacji, która mówi, że Bóg zbudował Kościół na fundamencie apostołów, aby był on trwałym znakiem jego świętości w świecie. Wymienił przy tym Piotra, który zaparł się Jezusa trzykrotnie, Tomasza, który wątpił, czy Pawła, który przed nawróceniem potrafił nawet zabijać w imię swoich poglądów religijnych.  „Jest napięcie między świętością Boga, której znakiem mają być apostołowie, a naszymi pojęciami świętości. My troszeczkę inaczej układamy wizję tego, co znaczy święty” – zauważył. 

Święty nie oznacza po pierwsze poprawnie postępujący. Podkreślił, że świętość to przede wszystkim przynależność do Boga. Wskazał jednak przy tym, że myśleli tak i faryzeusze, a oni przecież nie kojarzą się ze świętymi. „Po czym poznawało się Żyda – po obrzezaniu, po znaku na ciele, mówiącym o jego przynależności do Boga. Dziś nasi bracia na Bliskim Wschodzie tatuują sobie krzyże w miejscu, gdzie my nosimy medaliki, bo tatuażu nie da się zerwać. Piękne! Pod warunkiem, że to wypływa z tego, jaki jesteś w sercu, jaki jesteś w swoim wnętrzu. O przynależności do Boga decyduje to, czy masz obrzezane serce” – mówił.

Zaznaczył, że tym, co zmienia serce jest słowo Boże, z którym spotyka się człowiek mający realną relację z Bogiem. „O co ma być oparta ta świętość? Poddajesz się Bogu i jesteś jego uczniem. Kluczem jest tutaj słowo, które Bóg do Ciebie wypowiada i które chcesz przyjąć wewnątrz. To właśnie słowo dokonuje w tobie obrzezania serca” – nauczał.

Arcybiskup przestrzegł przed tym, żeby drogę do bycia świętym nie traktować jedynie jak realizacji konkretnych zadań i to w dodatku licząc wyłącznie na własne siły. Dodał, że święty to ktoś, w kim widać nawrócenie. „A ono bierze się z tego, że otwierasz się na łaskę Boga, która najpierw zmienia twoje myślenie, a potem owocuje w twoim postępowaniu. I wtedy też dobro, które czynisz, widzisz jako owoc działania Boga w twoim życiu, a nie tylko jako efekt twojego wysiłku” – opisał.

Zapytał też zebranych czy Kościół rzeczywiście jest we wszystkim, co robi święty i moralny. Stwierdził, że jest grzeszny zarówno przez grzechy poszczególnych swoich członków, jak i struktury, które nieraz tworzą. „Ale nie kłamiemy, kiedy mówimy ‚święty Kościół’. Bo on taki jest przez to, kim w nim jest Bóg. Przez to jaki Bóg jest mocny i jak potrafi zmieniać w tym Kościele ludzi, wyciągając ich z największego dna” – podkreślił, zaznaczając, że patrzenie na świętość tylko pod względem moralności spłaszcza wiarę, bo gubi wagę prawdziwej relacji z Bogiem.

Mężczyźni św. Józefa to grupa, która poprzez modlitwę i refleksję chce wzrastać w Bożej wizji męskości oraz odkrywać miejsce mężczyzny w rodzinie i społeczeństwie. 

Abp Ryś: jaki ma być święty mężczyzna
5 (83.33%) 1 ocen.


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.