– Domagamy się poszanowania ogólnie przyjętych norm i uwzględnienia etycznego wymiaru wolności słowa i apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu – nawołuje abp Wiktor Skworc wraz z duszpasterzami miasta Chorzów, w komunikacie w związku z planowanym pokazem spektaklu „Klątwa” w tamtejszym Teatrze Rozrywki.

Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc, a także podpisani pod komunikatem duszpasterze z Chorzowa, wzywają wszystkich wiernych do „podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy”. – Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich – katolickich i ewangelickich – a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania. Ta świadoma prowokacja będzie sfinansowana ze środków publicznych, na które wszyscy pracujemy i powierzamy naszym przedstawicielom – w tym przypadku Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego – do zagospodarowania dla wspólnego dobra, a nie do jego dewastacji – czytamy w komunikacie.

Kapłani wraz z biskupem stwierdzają, że „ jako ludzie wierzący, a zarazem obywatele – mieszkańcy województwa śląskiego – jesteśmy oburzeni i zasmuceni” w związku z planowanym przedstawieniem. W komunikacie czytamy, że jesteśmy „świadkami przekroczenia granic wolności artystycznej, która nie szanuje już tego, co wartościowe i święte dla współobywateli” oraz, że „ planowane przedstawienie w sposób niegodny, obraźliwy i świętokradczy traktuje postacie, symbole i treści, które dla człowieka wierzącego są najwyższymi wartościami i treścią życia”. Reżyserem spektaklu jest Oliver Frljić. Wcześniej został on wystawiony na deskach „Teatru Powszechnego” w Warszawie. Spektakl ukazuje m.in. pomnik Jana Pawła II, który zawisa na szubienicy oraz sceny odnoszące się do zachowań seksualnych oraz przemocy.

Fot. przykładowe, Hailey Kean on Unsplash

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.