Uzbrojeni napastnicy zabili ośmiu członków szyickiej mniejszość Hazarów, którzy pracowali jako górnicy w prowincji Baghlan na północy Afganistanu – poinformował w sobotę przedstawiciel lokalnych władz.

Przedstawiciel ten twierdzi, że napastnicy wyciągnęli mężczyzn z pojazdu i ośmiu zastrzelili, a trzech ranili. O incydent, do którego doszło w piątek, oskarżył talibów kontrolujących tamtejszy obszar. Talibowie odrzucili te oskarżenia.

„Ludzie, którzy pracowali w tej kopalni mieli nasze pozwolenie. Utrzymujemy z nimi dobre stosunki” – zapewnił rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. „Nie tworzyli żadnych problemów” – dodał. Rzecznik twierdzi, że Hazarów zabili członkowie nieformalnych lokalnych milicji.

Hazarowie to lud posługujący się językiem z irańskiej grupy językowej; są szyitami. Ta mniejszość stanowi, według różnych źródeł, od 9 do 15 proc. 30-milionowej populacji Afganistanu i uważana jest za najbiedniejszą grupę etniczną w kraju. Hazarowie regularnie skarżą się na dyskryminację.

W ub. r. dziesiątki Hazarów zginęły w serii ataków w Kabulu. Do niektórych przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy przeprowadzili je najpewniej, by zaostrzyć napięcia na tle religijnym.

Według agencji Reutera najnowszy incydent świadczy o tragicznej sytuacji pod względem bezpieczeństwa w Afganistanie, gdzie siły rządowe kontrolują tylko dwie trzecie kraju i gdzie codziennie dochodzi do aktów przemocy.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Tagi

Afganistan

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.