Szef Fundacji From the Depths Jonny Daniels zaapelował w poniedziałek do polskich dziennikarzy o wzięcie udziału w akcji „Silent Hero”, której celem jest nagrywanie wywiadów z Polakami ratującymi Żydów podczas niemieckiej okupacji.

 – Kiedy startowaliśmy z projektem „Silent Hero” to u jego podstaw była potrzeba, aby te historie tych niesamowitych ludzi zostały zapamiętane i przekazane następnym pokoleniom – powiedział Jonny Daniels.

Zdjęcie: Wysłannik Rządu Wielkiej Brytanii, który wspiera projekt, Sir Eric Pickles, prezes Fundacji From the Depths, pomysłodawca i organizator projektu Jonny Daniels (P) oraz Irena Senderska (2L) i Alicja Szczepaniak Schnepf podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt „Silent Hero”, 23 bm. , fot: PAP/Marcin Obara

 – W czasie mego pobytu w Polsce spotkałem się wieloma ludźmi, którzy podzielili się ze mną swoimi historiami, które nigdy wcześniej nie były upublicznione. Z mojej perspektywy ważne było, abyśmy się skoncentrowali na pozytywnych aspektach tych relacji. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, co to znaczyło być bohaterem. Łatwo jest obejrzeć film taki jak np. „Lista Schindlera” i powiedzieć: „dlaczego wszyscy się tak nie zachowywali? Ja bym zrobił tak samo” – mówił Daniels, który podkreślił, że należy do czwartego pokolenia ocalonych z Holokaustu.

 – I tylko rozmawiając z takimi niesamowitymi osobami jak pani Irena i pani Alicja – Sprawiedliwymi – słysząc historie takie rodziny Ulmów docenić można ten heroizm – dodał szef Fundacji From the Depths.

Jak zaznaczył w nagrywaniu wywiadów i wspomnień wideo z Polakami, którzy ratowali Żydów w czasie okupacji biorą udział polscy dziennikarze z różnych stron sceny debaty publicznej. – Od „Newsweeka” po „Gazetę Polską” i od TVN po TVN – powiedział Daniels. W konferencji wziął udział wysłannik rządu Wielkiej Brytanii ds. Holokaustu sir Eric Pickles

Zdjęcie: Sprawiedliwa wśród Narodów Świata Irena Senderska podczas inauguracji projektu „Silent Hero”, fot: Marcin Obara/ PAP

 – Co innego jest usłyszeć takie historie, a co innego to zrobić. Ta historia jest wyjątkowa. Największa liczba Sprawiedliwych wśród Narodów Świata należy do narodu polskiego – podkreślił Pickles. Dodał że ten historyczny przekaz, cenny jak złoto, musi być przekazany kolejnym pokoleniom. Składam hołd tym bohaterom i bardzo się cieszę, że mój brytyjski rząd mógł dołożyć małą cegiełkę do tego projektu – dodał.

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman przypomniał, że obecnie oczekiwane są decyzje dotyczące pl. Grzybowskiego w Warszawie, by móc na nim „rozpocząć odbudowę i centrum kulturalnego Żydów, i Teatru Żydowskiego”.

Zdjęcie: Plac Grzybowski w Warszawie

 

„Ale przede wszystkim, to co nas tu najbardziej interesuje, to jest miejsce specjalne na centrum dla Sprawiedliwych. To będzie to miejsce, w którym, mam nadzieję, te nagrane rozmowy i wszystkie inne dokumenty będą mogły być przez lata udostępniane młodzieży w celu edukacyjnym. Żeby służyły wszystkim, którzy tam przyjdą” – powiedział Hofman. „Dowiedzą się o wspaniałych bohaterach, o tym, że Polska miała takich wspaniałych ludzi w czasach najgorszych i najtrudniejszych” – podkreślił.

Partnerem akcji są Towarzystwo Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, rząd Wielkiej Brytanii oraz Agencja Warszawa, która m.in. realizuje rejestracje filmowe wywiadów.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.