Arabia Saudyjska: kobiety wpuszczone na stadion narodowy

Kobiety w Arabii Saudyjskiej w sobotę po raz pierwszy w historii królestwa weszły na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie mogły uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa.

W przedstawieniu na stadionie zaprezentowano historię współczesnej Arabii Saudyjskiej oraz jej założyciela króla Abd al-Aziz Ibn Sauda. Uroczystości uświetniły fajerwerki, tańczące fontanny oraz pokaz laserów.

„Pierwszy raz jestem na stadionie i czuję się w końcu obywatelką Arabii Saudyjskiej. Teraz mogę iść wszędzie w moim kraju” – powiedziała agencji Reutera 25-letnia Sultana. „Z pomocą Boga, jutro kobietom zezwoli się na więcej, np. prowadzić samochód czy podróżować” – dodała.

Uroczystości związane z obchodzonym 23 września Świętem Zjednoczenia Królestwa, będą trwały cztery dni. Wstęp na wszystkie wydarzenia w 17 miastach jest wolny i mogą uczestniczyć w nich kobiety. Jak szacują saudyjskie władze, weźmie w nich udział ok. 1,5 mln ludzi.

Fot. EPA/YAHYA ARHAB

Uroczystości są częścią rządowego planu „Wizja 2030” – programu reform, ogłoszonego rok temu. Jego celem, jest m.in. dywersyfikacja źródeł dochodu państwa, uzależnionego od eksportu ropy naftowej, stworzenie miejsc pracy młodych ludzi oraz modernizacja tradycyjnego stylu życia Saudyjczyków.

Jak podała agencja Reutera, zgodnie z planem reform Saudowie, panująca monarchia w Arabii Saudyjskiej, zamierzają również promować „elementy narodowej tożsamości bez komponentu religijnego”, czemu służyć mają również obchody Święta Zjednoczonego Królestwa.

Rządowy program reform spotyka się z krytyką wahabitów, według których islam zabrania mieszania płci w miejscach publicznych czy koncertów. Według dziennika „The Guardian”, zdaniem niektórych islamskich duchownych, celebracja święta państwowego osłabia przeżycia religijne.

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w którym kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Panie mają zakaz prowadzenia samochodu; nie mogą też wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, nie mają prawa podróżować.

Kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia, czy poddać się niektórym operacjom medycznym.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze