epa06004983 Riot policemen stand on duty during a police operation evacuating the former international airport, due to bad conditions, as it has been used in the last sixteen months as a camp for about 600 refugees and migrants from Afghanistan, in Athens, Greece, 02 June 2017. The refugees and migrants will be transferred to other camps. Over 65,000 refugees and migrants are trapped in Greece after a European Union (EU) treatment with Turkey. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU Dostawca: PAP/EPA.

Ateny: likwidacja prowizorycznego obozu dla uchodźców

Grecka policja w piątek zlikwidowała prowizoryczny obóz dla migrantów na terenie dawnego ateńskiego lotniska, gdzie przebywało ponad 600 osób – podaje Reuters. Wcześniej obrońcy praw człowieka protestowali przeciwko opłakanym warunkom panującym w obozie.

Policja poinformowała, że około 350 osób, przede wszystkim rodzin, zostanie przewiezionych do obozu w Tebach, pozostali będą odwiezieni do obozu w Derveni, ok. 140 km na zachód od stolicy. Ewakuacja migrantów przebiegła sprawnie, nie odnotowano żadnych incydentów – poinformowała policja.

Kompleks Hellenikon został zamieszkany przez migrantów ponad rok temu, kiedy policja przerzuciła tam setki osób z grecko-macedońskiej granicy. Na terenie obiektu przebywało wtedy ok. 3 tysięcy migrantów. Z czasem większość z nich została przewieziona do innych obozów zorganizowanych przez greckie władze.

W ostatnich miesiącach migranci oraz greccy aktywiści kilkakrotnie demonstrowali na lotnisku Hellenikon przeciwko warunkom życiowym panującym w tym prowizorycznym obozie. Obrońcy praw człowieka określali warunki na lotnisku jako opłakane i niegodne. Większość migrantów koczowała w namiotach w byłych terminalach lotniska, dochodziło do aktów przemocy i przestępstw.

Teren, na którym znajduje się byłe lotnisko krajowe i budynki wzniesione na igrzyska olimpijskie, będzie przekazany w ręce prywatnych inwestorów. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku na terenie kompleksu walczono o medale m.in. w hokeju, kajakarstwie czy szermierce. Koszt projektu modernizacyjnego obiektu, który zakłada budowę parku, kompleksu handlowo-rozrywkowego i hoteli, szacuje się na 7 mld euro. Rząd od dawna obiecywał przekazanie obiektu inwestorom, lecz miał trudności z przekonaniem migrantów do przeniesienia się do innych obozów. Wielu migrantów, głównie Afgańczyków, którzy nie spełniają wymogów programu relokacyjnego, obawia się, że zamieszkanie w dalszej odległości od Aten jeszcze bardziej utrudniłoby opuszczenie Grecji. Do programu relokacyjnego kwalifikują się tylko Syryjczycy, Erytrejczycy i Irakijczycy.

Grecja jest głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów, którzy przedostają się z Turcji z zamiarem udania się do bogatych krajów UE szlakiem bałkańskim. Około 60 tys. uchodźców i migrantów zmierzających na północ kontynentu utknęło w Grecji po podpisaniu w marcu 2016 roku porozumienia migracyjnego Ankary i Brukseli. Porozumienie między UE i Turcją przewiduje wydalanie do tego kraju wszystkich migrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Grecji, a za każdego Syryjczyka wydalonego z UE ma przybywać legalnie do Unii inny Syryjczyk. UE zgodziła się także na pomoc finansową i zniesienie wiz unijnych dla obywateli Turcji.

Fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze