Katedra gnieźnieńska, fot. Wikipedia

Bajki prymasa. W Gnieźnie.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaprasza w soboty (18-go i 25-go listopada oraz 2-go grudnia) do posłuchania bajek Ignacego Krasickiego. Pełne humoru i mądrości rymy czytać będzie aktor gnieźnieńskiego teatru Bogdan Ferenc. Wydarzenie wpisuje się obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce.

Spotkania adresowane są przede wszystkim do najmłodszych. W programie zaplanowano opowieść o Ignacym Krasickim, czytanie jego bajek oraz zwiedzanie podziemi katedry gnieźnieńskiej, gdzie spoczywa.

Zdjęcie: aktor Bogdan Ferenc

Ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej zwraca uwagę, że Ignacy Krasicki, biskup, poeta, prymas Polski, jest jedną z najbardziej znanych postaci zarówno w historii Polski, jak i w literaturze, jednak mało kto kojarzy go z Gnieznem, częściej łączony jest z Warmią. Stąd pomysł, by przypomnieć i pokazać jego postać także jako arcybiskupa gnieźnieńskiego i gnieźnianina.

„Jego bajki przepełnione są niesłychaną mądrością i przenikliwością i naprawdę warto po nie sięgnąć, bo choć powstały w XVIII wieku, to nadal są aktualne i pewnie będą przez kolejne kilkaset lat” – mówi ks. Bogacz. Spotkania są bezpłatne, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie udziału. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Zdjęcie: prymas Krasicki

Ignacy Krasicki wywodził się ze zubożałej rodziny arystokratycznej posiadającej tytuł hrabiowski, był synem Jana Bożego, kasztelana chełmskiego, właściciela dubieckiego klucza dóbr oraz stolniczanki Anny z domu Starzechowskiej. Urodził się w 1735 r. w rodzimym majątku w Dubiecku, miał liczne rodzeństwo, dwie starsze siostry i czterech braci, z których tylko jeden – Antoni – nie wybrał drogi kariery kościelnej.

Kapelan króla
Po powrocie ze studiów w Rzymie został sekretarzem prymasa Władysława Łubieńskiego, a wkrótce potem kapelanem Stanisława Augusta Poniatowskiego, późniejszego króla Polski. To właśnie on, tuż po swojej koronacji, umyślił uczynić przyjaciela i współpracownika najpierw koadiutorem, a później biskupem diecezji warmińskiej.

Zdjęcie: Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego, autor: Marcello Bacciarelli (1786r.)

W sierpniu 1794 r. nadeszła wiadomość o śmierci prymasa Michała Poniatowskiego. W kwietniu roku następnego kapituła gnieźnieńska posłuszna woli króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II wybrała Ignacego Krasickiego arcybiskupem gnieźnieńskim. Prymas Krasicki rzadko bywał w Gnieźnie. Na stale rezydował w Skierniewicach i dawnym zwyczajem często odwiedzał Berlin i Poczdam. W 1798 r. uzyskał od władz pruskich zgodę na założenie Towarzystwa Przyjaciół Nauki. Zmarł 14 marca 1801 r. Był arcybiskupem gnieźnieńskim przez sześć lat. Jego ciało pochowano w podziemiach kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Berlinie. W 1829 r. staraniem arcybiskupa Teofila Wolickiego prochy Krasickiego sprowadzono do Polski i pochowano w katedrze gnieźnieńskiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze