epa06441631 Pope Francis speaks to journalists aboard his flight to Chile at the start of the Apostolic Journey to South America, 15 January 2018. Pope Francis’ visit in Chile and Peru runs from 15 January to 22 January 2018. EPA/EPA-ANSA/LUCA ZENNARO Dostawca: PAP/EPA.

Bardzo ważne przesłanie papieża Franciszka

„Kościół powinien być promotorem kultury przyjmowania, solidarności. Wręcz apeluje papież o przejście od kultury odrzucenia do kultury spotkania” – powiedział ks. prof. Konrad Glombik podczas Wielkopostnych Wykładów Otwartych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Tegoroczny cykl zatytułowany jest „Papież Franciszek: 5 lat”.

Ks. prof. Konrad Glombik z Uniwersytetu Opolskiego w swoim wystąpieniu pt. „Kontrowersyjne nauczanie czy kontrowersyjna recepcja?” próbował udowodnić, że papieskie nauczanie jest zgodne z Soborem Watykańskim II, ale spotyka się często z zaskakującym odbiorem.

Prelegent przytoczył kilka „kontrowersji” papieża Franciszka, czyli jego prosty styl zwracania się do wiernych, przywitania się czy życzenia smacznego obiadu, zamieszkanie w Domu św. Marty zamiast w pałacu apostolskim. „Są pewne takie sformułowania i fakty z życia papieża, które wydają nam się bardzo kontrowersyjne i na pewno odstają od tego sposobu bycia papieżem, które znamy sprzed kilkudziesięciu lat, do jakiego przyzwyczailiśmy się za pontyfikatu Jana Pawła II czy Benedykta XVI” – stwierdził.

Zdaniem profesora, pewna nowość, którą wnosi papież Franciszek, to przemówienia, sformułowania, pewne gesty, które potem trafiają do mediów. Jednym z wiodących tematów są uchodźcy. Zjawisko masowej migracji zbiegło się z pontyfikatem Franciszka i papież od samego początku ten temat mocno podejmuje. „W obozie uchodźców na Lampedusie Franciszek przytoczył ostre słowa z Pisma Świętego »Gdzie jest twój brat?« wypowiedziane przez Boga po zabiciu Abla do Kaina. Te ostre słowa papież kieruje do Europejczyków, przypominając o odpowiedzialności za tych ludzi, którzy uciekają przed wojną i tęsknią za lepszym życiem” – przypomniał.

Papież widzi problem migracji z perspektywy zjawisk globalizacji, których się nie da zatrzymać. Braki w pewnych państwach, które wołają o poszanowanie godności osoby ludzkiej i dążenia do lepszego życia to jest po prostu znak czasu. „Kościół powinien być promotorem kultury przyjmowania, solidarności. Wręcz apeluje papież o przejście od kultury odrzucenia do kultury spotkania. Dotyczy to wszystkich ludzi, ale w dużej mierze właśnie migrantów i uchodźców” – podkreślił ks. prof. Glombik.

Fot. EPA/LUCA ZENNARO / POOL

Wykładowca teologii moralnej zaznaczył również, że przyjmując migrantów, uchodźców, przyjmuje się i otwiera się drzwi samemu Bogu. Papież krytykuje przejawy dyskryminacji, ksenofobii, lęku, nieufności, które obserwuje się wyraźnie w społeczeństwach katolickich.

„Kościół rozprzestrzeniał się na zasadzie migracji misjonarzy, którzy szli i głosili Ewangelię, zatem ksenofobia jest niezgodna z rozwojem Kościoła i uniwersalizmem zbawczego orędzia, które jest do wszystkich ludzi wszystkich czasów. Drugi człowiek jest zawsze szansą nawiązania dialogu, spotkania, ubogacenia. Papież nie widzi w tych, którzy przybywają zagrożenia dla tożsamości, ale szansę, by swoją tożsamość odnowić i pogłębić” – dodał.

Profesor przyznał, że kiedy przeanalizujemy te treści u papieża Franciszka i porównamy je z nauczaniem Kościoła dotyczącym migracji, to nie znajdziemy tam nic kontrowersyjnego. „Zasadniczo te treści, może nie w takich sformułowaniach, nie tak ostro wyrażonych, ale są obecne również w nauczaniu papieża Jana Pawła II czy Benedykta XVI” – zauważył i jednocześnie pokazał, że kontrowersyjny jest sprzeciw i brak recepcji tego nauczania Franciszka w Polsce.

Druga sprawa, jeszcze bardziej kontrowersyjna, dotyczy posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia” oraz osób w sytuacjach nieregularnych i ewentualności przyjmowania przez nich sakramentu pokuty i Komunii Świętej. „Nie ma nowych norm prawa kanonicznego, ale chodzi o zastosowanie obecnych możliwości, a przede wszystkim o rozeznanie duszpasterskie” – podkreślił ks. prof. Glombik.

Wielkopostne Wykłady Otwarte organizowane są przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze