Podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup pelpliński Ryszard Kasyna zauważył, jeżeli kapłan „pierwotnej miłości nie odnawia w sobie pozostaną tylko zewnętrzne szaty liturgiczne, które będą świadczyć o kapłańskich czynnościach”.

Mszę św. koncelebrowali biskupi: Wiesław Śmigiel oraz senior Piotr Krupa oraz kilkuset księży diecezjalnych i zakonnych. Do katedry przybyli także świeccy z różnych parafii oraz siostry zakonne.

Homilia w całości poświęcona była tożsamości kapłańskiej. Hierarcha mówił m.in., że „Chrystus stawia nam dzisiaj pytanie: Czy ty miłujesz kapłaństwo?”. „Chrystus wzywa nas nieustannie do pierwotnej miłości kapłaństwa”, powiedział kaznodzieja. Ostrzegał, że jeżeli kapłan owej „pierwotnej miłości nie odnawia w sobie pozostaną tylko zewnętrzne szaty liturgiczne, które będą świadczyć o kapłańskich czynnościach; pozostaną przysłowiowi przebierańcy bez duszy kapłańskiej, bez miłości do kapłaństwa”. Bp Kasyna dodał: „Broń nas Panie Boże przed taką degradacją”.

Biskup pelpliński rozważał dalej: „Dokąd wówczas poprowadzimy powierzony nam Lud Boży; czym rozgrzejemy jego wiarę jeśli w sercu naszym nie płonie ona wielkim płomieniem; jakże wzbudzimy nadzieję życia wiecznego, gdy nasze nadzieje opierać się będą na sprawach i rzeczach tego świata?” – pytał hierarcha.

Bp Kasyna zauważył, że współcześnie „nie jest łatwo wytrwać w powołaniu kapłańskim, dlatego „zawsze i wszędzie pragniemy przylgnąć do Jezusa”.

W homilii biskup pelpliński poinformował, że wydał specjalny dokument pod nazwą „Świętymi bądźcie”, który przypomina dotychczasowe i wprowadza nowe zasady formacji stałej kapłanów. Ze szczególną intensywnością obejmuje ona księży w pierwszych latach po święceniach. Porusza także problematykę kryzysów kapłańskich a także formację seniorów.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.