„Nigdy nie traćcie nadziei, nawet w największym cierpieniu. Jeśli przeżywacie je z Chrystusem, będzie przemienione, i łzy, i ból w radość się obrócą” – mówił do chorych bp Grzegorz Balcerek.

W święto Przemienienia Pańskiego biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskim sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Od ponad 400 lat czczona jest tutaj figura Chrystusa Zbawiciela. Kościołem, połączonym ze Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego, od blisko dwustu lat opiekują się siostry św. Wincentego á Paulo. Siostry szarytki posługują jednocześnie chorym w szpitalu. Dzisiejsza Msza św., w której uczestniczył personel szpitala, siostry szarytki, chorzy oraz licznie przybyli poznaniacy, zakończyła uroczystości odpustowe w sanktuarium, połączone z naukami rekolekcyjnymi.

Bp Grzegorz Balcerek

Bp Balcerek, zwracając się do zgromadzonych, podkreślił, że święto Przemienienia Pańskiego przypomina, że jesteśmy wezwani do świętości. Zwrócił uwagę na postać św. Wincentego á Paulo, założyciela Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, który w swoim życiu łączył pracę apostolską z dziełami miłosierdzia. „Solidne duszpasterstwo, misje ludowe z tworzeniem szpitali, domów opieki i różnorakiej pomocy dla najbiedniejszych. Jest to Bożą tajemnicą, ile ten jeden człowiek dokonał dobra i dla ilu ludzi stał się natchnieniem” – zaznaczył ks. biskup. Przypomniał, że w tym roku obchodzona jest 400. rocznica trwania charyzmatu tego świętego.

W homilii o. Ernest Siekierka OFM, który głosił też nauki rekolekcyjne, zauważył, że święte miejsca odgrywają ważną rolę w życiu ludzi. „Święte miejsca przemieniają ludzkie serca, bo pielgrzymujemy do nich razem z Jezusem, który zabiera nas jak Apostołów w dzisiejszej Ewangelii” – stwierdził kaznodzieja. Podkreślił, że obecność w świętym miejscu łączy się z podjęciem modlitwy. „W takich miejscach Bóg pozwala zobaczyć to, co zakryte przed oczami, pozwala doświadczyć przedsmaku nieba i przemawia do ludzkich serc” – zaznaczył o. Siekierka OFM.

Późnogotycki kościół Przemienienia Pańskiego został wybudowany w 1603 r. z inicjatywy ks. Andrzeja Kościeleckiego, kanonika kapituły poznańskiej, jako wotum wdzięczności Panu Jezusowi za cudowne uzdrowienie. Do prezbiterium sprowadził on znajdująca się w podziemiach rzymskiej Bazyliki św. Piotra statuę Chrystusa Zbawiciela, znajdującą się tu do dziś, wypełniając tym samym ślub złożony Bogu podczas choroby. Obok sanktuarium mieści się Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i dom Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo – sióstr szarytek sprowadzonych do Poznania w 1822 r. W samym Poznaniu prowadzą one dom dziecka i dwie jego filie oraz dwa domy opieki społecznej. Odwiedzają również chorych w ich domach, a także pracują jako pielęgniarki w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Krysiewicza oraz w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej. 

W poznańskim sanktuarium, przed cudowną figurą Jezusa Przemieniającego, modli się wielu chorych, zyskując łaskę zdrowia. Sanktuarium Przemienienia Pańskiego, obok sanktuarium Bożego Ciała i Miłosierdzia Bożego, jest jednym z trzech sanktuariów Pańskich znajdujących się w Poznaniu.

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.