Jak czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce pomocniczy biskup krakowski, Grzegorz Ryś, został dziś mianowany nowym metropolitą łódzkim. Wcześniej  funkcję tę sprawował abp Marek Jędraszewski, jednak od kiedy w styczniu przejął archidiecezję krakowską, Łódź pozostawała nieobsadzona.

Biskup Ryś uważany jest powszechnie za przedstawiciela tzw. Kościoła otwartego. Jako doktor  habilitowany nauk humanistycznych jest cenionym autorem wielu książek i publikacji dotyczących historii średniowiecznej i historii Kościoła. Ma swoją stałą rubrykę w „Tygodniku Powszechnym”, publikuje również w innych czasopismach, takich jak „Przewodnik Katolicki” czy „Znak”. 

Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego. Równolegle studiował historię na Papieskiej Akademii Teologicznej, gdzie został później zatrudniony. W 1994 r. obronił pracę doktorską, a osiem lat później uzyskał habilitację. W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej na Wawelu, później został rektorem krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Przez rok był również przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

Pracę naukową łączy z duszpasterstwem: udziela się na Drodze Neokatechumenalnej, głosi kazania, rekolekcje, dni skupienia. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę.

Zaangażowany jest również w dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Obecnie przewodniczy  Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP.

Bp Grzegorz Ryś – nowy metropolita łódzki
5.2 (86.67%) 5 ocen.Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 2


  1. Bp Ryś jest świetnym rekolekcjonistą. Polecam posłuchać jego konferencje na You Tubie (swoją drogą jestem ciekawa czy na YouTubie czy w YouTubie).
    Podziwiam go za wielką miłość do Pana Boga i niestrudzone głoszenie, że Bóg kocha nas szaleńczo i bez granic. Dzięki biskupowi Rysiowi czuję się szczęśliwsza.
    Kiedyś nasz 6 letni syn Olek poprosił, bym składając życzenia jednemu z biskupów powiedziała: „i żeby przez ciebie biskupie więcej ludzi przyszło do Pana Jezusa!” Otóż to! Tego życzmy Arcybiskupowi Rysiowi!
    Niech mu Pan Bóg błogosławi!