bp Mirosław Milewski, fot. episkopat.pl

Bp Milewski do chorych: bez krzyża nie ma życia i nadziei

Bez krzyża nie ma życia, nie ma nadziei. Bez krzyża nie jesteśmy w stanie zrozumieć ani cierpienia, ani choroby – głosił bp Mirosław Milewski 11 lutego w kaplicy pw. św. Ojca Pio w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marcina Kacprzaka w Płocku. Odwiedził także pacjentów oddziału dziecięcego i poświęcił krzyże do sali szpitalnych.

W homilii bp Milewski przypomniał wiernym, że Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II. Zrobił to dobrze wiedząc, czym jest ból i choroba: przez wiele lat jego organizm pustoszyła choroba Parkinsona. Na Patronkę chorych wybrał on Matkę Bożą z Lourdes, którą Kościół na całym świecie wspomina 11 lutego. Papież podkreślił w ten sposób znaczenie i rangę objawień, jakie w 1858 roku miała 14-letnia Bernardetta Soubirous.

Hierarcha zaznaczył też, że w tym roku przypada 160. rocznica objawień w Lourdes. W jego miejscu pojawiło się niezwykłe źródło wody. Rocznie do tego źródła pielgrzymują miliony ludzi. Oficjalne dane mówią, że 6 tysięcy 784 osoby doświadczyły niewytłumaczalnych uzdrowień po obmyciu się wodą z tego źródła. 67 z tych uzdrowień Kościół uznał za cudowne.

Przytoczył słowa lekarza doktora Patricka Thielliera z Biura Medycznego, które zajmuje się badaniem tych wydarzeń, o tym, że cuda, które dokonują się w Lourdes za przyczyną Matki Bożej to „znaki czekającego nas zmartwychwstania”. Wszyscy uzdrowieni „realnie doświadczali w swoim życiu Bożej miłości”.

Bp Milewski odwołał się także do ewangelicznego opisu uzdrowienia trędowatego: „Zastanówmy się, czy naszemu życiu nie towarzyszą przypadkiem różne „trądy”, różne choroby naszego serca i duszy? Czy nie potrzebujemy uzdrowienia z trądu złych nawyków i przyzwyczajeń, trądu uprzedzeń, trądu krytycznego myślenia o innych, trądu przeświadczenia, że nasze życie powinno składać się z przyjemności, trądu pożądania wielu rzeczy materialnych czy trądu braku miłości bliźniego?” – zapytał kaznodzieja.

Biskup przywołał hasło tegorocznego Światowego Dnia Chorego: „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27). Stwierdził, że nawiązaniem do tych słów będzie akt uroczystego poświęcenia krzyży do sali szpitalnych. Na te krzyże będą patrzeć chorzy i personel szpitalny, do nich będą się modlić potrzebujący pomocy i wsparcia, one będą czuwały nad każdą medyczną czynnością.

„Dziękuję wam, że w naszym szpitalu na ścianach wiszą krzyże! Bez krzyża nie ma życia, nie ma nadziei. Bez krzyża nie jesteśmy w stanie zrozumieć ani cierpienia, ani choroby! Krzyże w szpitalu są wyrazem naszego świadectwa i zarazem wyrazem normalności w świecie, który odrzuca krzyż” – zaakcentował bp Milewski.

Podczas Mszy św. bp Milewski udzielił także sakramentu namaszczenia chorych. Poza tym poświęcił ponad 200 krzyży do sali szpitalnych. Na zakończenie wizyty w szpitalu spotkał się z pacjentami i personelem oddziału dziecięcego.

W Mszy św. szpitalnej kaplicy pw. św. Ojca Pio uczestniczyli chorzy i ich rodziny, lekarze i pielęgniarki, wolontariusze oraz księża kapelani. Obecny był także Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka w Płocku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze