£ódŸ, 04.11.2017. Ingres nowego metropolity ³ódzkiego abpa Grzegorza Rysia (front) odby³ siê, 4 bm. w bazylice archikatedralnej w £odzi. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryœ przejmie obowi¹zki pasterza ³ódzkiego Koœcio³a od abp. Marka Jêdraszewskiego, który w styczniu zosta³ mianowany metropolit¹ krakowskim. Nominacja abp. Rysia na metropolitê ³ódzkiego zosta³a og³oszona przez papie¿a Franciszka 14 wrzeœnia. (cat) PAP/Grzegorz Micha³owski

Bp Ryś: wyjdźmy z Ewangelią do ludzi

O IV Synodzie Archidiecezji łódzkiej, który ma być przygotowaniem do zbliżającego się jubileuszu 100-lecia Diecezji łódzkiej i powrotem do początków – napisał do swoich wiernych w II liście pasterskim abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki.

Synod, jak czytamy w przesłaniu abp Rysia, jest kontynuacją tego co, zapoczątkował poprzedni ordynariusz łódzki abp Marek Jędraszewski. Zgromadzenie diecezjalne ma mieć wymiar praktyczny i odnieść się do realnych działań Kościoła łódzkiego dziś i w przyszłości. 

– Synod ma mieć charakter pastoralny – potrwa trzy lata, a najważniejsza jego praca będzie przebiegać w zespołach synodalnych: parafialnych i dekanalnych, a także powstałych w rozmaitych kościelnych środowiskach: od seminarium począwszy, przez wszystkie, jak ufam, ruchy eklezjalne, stowarzyszenia i wspólnoty. Zapraszam do tej pracy WSZYSTKICH! Proszę, włączcie się: dajcie swój czas, modlitwę, chęć wspólnej pracy, wymiany myśli, podzielenia się wiarą, swego widzenia Kościoła – Jego problemów i potrzeb. – podkreśla arcybiskup.

W czasie trzyletnich prac synodalnych, podjęte zostaną trzy główne tematy: młodzież, rodzina i parafia. Pragnieniem arcybiskupa łódzkiego, które przekazuje w liście, jest oparcie prac komisji synodalnych o dokumenty papieskie – refleksję nad młodzieżą, a w szczególności nad przekazem wiary młodemu pokoleniu oprzemy w dużej mierze na lekturze papieskiej encykliki Lumen fidei; sprawy rodziny spróbujemy przeczytać w świetle adhortacji Amoris laetitia; wreszcie wizję parafii jako dynamicznej wspólnoty uczniów-misjonarzy spróbujemy zaczerpnąć z programowej adhortacji papieża Franciszka: Evangelii gaudium. Już teraz zapraszam do lektury, lub re-lektury, tych papieskich tekstów – zaznaczył hierarcha.

Abp Ryś w swoim liście wskazał także na to, że zarówno synod, który się rozpoczyna, jak i jubileusz do którego synod przygotowuje, są łaską daną ku nawróceniu: indywidualnemu i wspólnotowemu. – To pierwsze dokona się w osobistym spotkaniu każdego z nas z Panem. Ważne jest jednak również owo nawrócenie wspólne: każdej ze wspólnot, w jakiej żyjemy: od rodziny i parafii począwszy, poprzez małe grupy w ruchach i innych rzeczywistościach kościelnych – po całą, wielką wspólnotę naszej archidiecezji. – dodał. 

– Te dwa nawrócenia: osobiste ku dojrzałej wierze, i wspólnotowe, pastoralne ku permanentnej misji są ze sobą głęboko powiązane. Ostatecznie chodzi o takie osobiste doświadczenie wiary, o tak intensywne i przemieniające spotkanie każdego z nas z Jezusem – byśmy potem „nie potrafili nie mówić o tym, cośmy słyszeli i zobaczyli”. Chodzi o tak mocne przeżycie wiary, byśmy musieli się nim dzielić – możliwie z każdym, od najbliższych poczynając. – przypomniał arcybiskup. 

IV Synod Archidiecezji Łódzkiej rozpocznie się w sobotę 27 stycznia br. uroczystą liturgią sprawowaną w bazylice archikatedralnej łódzkiej o godz. 10:00, której przewodniczyć będzie metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś. Po zakończaniu liturgii, błogosławieństwie i posłaniu grup synodalnych w Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczną się prace synodalne nad pierwszymi zagadnieniami. 

Synod potrwa przez najbliższe trzy lata i będzie przygotowaniem do obchodów 100-lecia powstania diecezji łódzkiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze