Bp Szkodoń: wzór modlitwy na Wielki Post

O Modlitwie Pańskiej mówił bp Jan Szkodoń podczas Mszy świętej stacyjnej w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. – Starajmy się na ten Wieki Post i dalsze nasze życie przyjąć na nowo tę modlitwę – zaapelował biskup.

Bp Szkodoń odpowiadał na pytanie, dlaczego Modlitwa Pańska jest wyjątkowa. Wśród powodów wymienił m.in.: fakt, że nauczył jej sam Jezus Chrystus, przez co możemy „mówić do Ojca Niebieskiego słowami Jego Syna Jednorodzonego”. Modlitwę „Ojcze nasz” biskup nazwał skrótem Ewangelii, drogowskazem w pielgrzymce do domu Ojca oraz streszczeniem wszystkich modlitw: prośby, uwielbienia i przeproszenia. Jest ona także wzorem modlitwy na czas Wielkiego Postu.

Rozważając słowa „przyjdź Królestwo Twoje” kaznodzieja nawiązał do frazy często słyszanej w tym okresie liturgicznym: „bliskie jest królestwo Boże, nawracajcie się”. – Te słowa modlitwy przyjmujemy jako zadanie dla nas. Jest to zadanie nie tylko dla kapłanów, osób zakonnych i osób konsekrowanych, ale dla wszystkich, którzy otrzymali dar wiary – głosił bp Szkodoń.

Wezwanie „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” hierarcha odniósł także do Eucharystii, nawołując, by „dziękować Bogu i za tę świątynię, za każdy kościół Nowej Huty, Krakowa, diecezji, Polski i świata, bo tam dokonuje się Najświętsza Eucharystia”.

Jak podkreślił biskup, w Wielkim Poście należy szczególnie zwrócić uwagę na słowa „odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. – Prosimy szczególnie o przebaczenie naszych grzechów, a z drugiej strony mówimy „twoja wina”, „ich wina”. Tak łatwo oskarżamy. Uczmy się przebaczać i módlmy się o łaskę przeproszenia, o łaskę pojednania i łaskę przebaczenia – dodał.

Podsumowując, bp Szkodoń zauważył, że „na pewno każdy z nas ma swój wypróbowany sposób na przeżywanie Wielkiego Postu”. – Dla niektórych z nas punktem odniesienia jest piątkowa Droga Krzyżowa, są Gorzkie Żale, wielu ludzi pomaga sobie lekturą Pisma Świętego i opisów Męki Pańskiej, są tacy, którzy codziennie rozważają jedną ze stacji, są tacy, którzy Wielki Post poświęcają na rozważanie siedmiu słów Pana Jezusa wypowiedzianych z krzyża – wskazywał. – Ale skoro w czasie dzisiejszej liturgii w Kościele stacyjnym dana jest nam taka Ewangelia, może ktoś postanowić sobie, że będzie rozważał codziennie inny fragment modlitwy „Ojcze Nasz” – zaproponował kaznodzieja.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze