bp Jan Tyrawa

Bp Jan Tyrawa, fot. Wikipedia

Bp Tyrawa: jesteśmy wezwani do tego, aby się ofiarować Bogu

„Jesteśmy wezwani do tego, aby się ofiarować Panu Bogu” – mówił w święto Ofiarowania Pańskiego biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Pasterz diecezji przewodniczył Eucharystii w bydgoskiej świątyni Matki Bożej Fatimskiej, która została ogłoszona Kościołem Jubileuszowym.

Specjalny dekret został wydany przez Penitencjarię Apostolską z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy objawień fatimskich i odczytany przez ekonoma diecezji bydgoskiej ks. prałata Przemysława Książka. Wierni, którzy nawiedzą do końca roku kościół na bydgoskich Wyżynach i będą uczestniczyć w świętych obrzędach, mogą skorzystać z Papieskiego Przywileju Odpustu Zupełnego i Błogosławieństwa.

W wygłoszonej homilii biskup ordynariusz zwrócił uwagę na rolę Eucharystii w życiu każdego człowieka. Nawiązując do obchodzonego święta Ofiarowania Pańskiego, przypomniał, że zgodnie ze zwyczajem Starego Prawa rodzice przynieśli Jezusa do świątyni, aby poświęcić Go Bogu. – Wzorem tamtego gestu my wszyscy jesteśmy wezwai do tego, aby się ofiarować Panu. Możemy zrobić to wówczas, kiedy czynimy Jego wolę – mówił.

Biskup podkreślił, że w życiu Jezusa szczytem przyjęcia woli Ojca był krzyż. – Jaki moment naszego życia staje się wyrazem tej szczególnej manifestacji czynienia woli Ojca? Jest nim sprawowanie Eucharystii i uczestniczenie w niej. To znaczy, że w Eucharystii uobecnia się ofiara Jezusa, ale jednocześnie w Eucharystii każdy z nas siebie Bogu ofiarowuje, czyniąc Jego wolę – dodał. Podczas Mszy św. bp Jan Tyrawa zapalił jubileuszową świecę.

Bydgoska parafia Matki Bożej Fatimskiej zaprasza mieszkańców miasta i diecezji na wydarzenia, które pomogą przygotować się do wielkiej rocznicy obchodzonej 13 maja. – To będzie doniosłe wydarzenie, które – jak wierzymy – stanie się czasem rozlania szczególnych łask – powiedział wikariusz parafii ks. Krzysztof Barczyński.

Według proboszcza ks. kanonika Józefa Orchowskiego, to nade wszystko okazja powrotu do źródła, do ponownego zagłębienia się w treść orędzia z Fatimy, ale nie tylko. – Ufamy bowiem całym sercem, iż każdy, kto usłyszy ten głos Matki Bożej, zapragnie odpowiedzieć modlitwą, ofiarą, pokutą na Jej prośbę. Jeśli tak się stanie, wówczas świat zacznie się zmieniać. Orędzie z Fatimy jest ratunkiem dla ludzkości. Jest wołaniem o poszanowanie Bożego prawa – podkreślił.

Pierwsze z objawień fatimskich miało miejsce 13 maja 1917 roku. Podczas konferencji „Fatima. Tajemnica i obietnica. 1917-2017”, którą zorganizowała we wrześniu ubiegłego roku w Bydgoszczy Akcja Katolicka, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego ks. dr Krzysztof Czapla SAC nazwał trzy tajemnice fatimskie „diagnozą świata”. – Po pierwsze, widzimy to, co współczesny świat trapi. Co sprawia, że doświadczamy cierpienia, wynikającego z wojen, kataklizmów. Po drugie, Matka Boża mówi nam, co jest lekarstwem. Po trzecie, uświadamiamy sobie, co będzie, jeśli świat nie skorzysta z tego lekarstwa – mówił wówczas kapłan.

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy w ramach obchodzonego jubileuszu świętuje również 25-lecie swego istnienia.

Penitencjaria Apostolska (zwana również Trybunałem Pokuty) jest najwyższym sądem kościelnym w sprawach sumienia. Do jej kompetencji należą wszystkie kwestie dotyczące życia wewnętrznego oraz te związane z odpustami. Udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej, rozstrzyga też sprawy związane ze sprawowaniem sakramentu pokuty.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze