Pod hasłem „Buzia, Ręce, Głowa…Idź i Kochaj!” odbywa się w sobotę na Polach Lednickich Lednica Dziecka. Uczestnicy poza wspólną modlitwą będą tańczyć, śpiewać i wezmą udział w spektaklu o nawiedzeniu św. Elżbiety.

Jak przekazała PAP rzeczniczka prasowa Wspólnoty Lednica 2000 Dominika Chylewska, „tradycyjnie tydzień po „dużej Lednicy” będzie szczególnym czasem dla dzieci i dla rodzin”.

„Hasło tegorocznego spotkania to „Buzia, Ręce, Głowa…Idź i Kochaj!”. Zapowiada ono dużo radosnej zabawy, wspaniałą okazję do nauki modlitwy o rozważaniu tajemnic różańca. Po raz kolejny porwiemy do tańca dzieci, które poza wspomnieniami wrócą do domu z pamiątkami i symbolami lednickimi” – mówiła.

„W tym roku będziemy bardzo blisko Maryi i tajemnic, które nam podarowała. Pomagać nam w tym będą św. Jacek oraz święte dzieci z Fatimy: Franciszek i Hiacynta. Przybędzie do nas również św. Jan Paweł II, aby zobaczyć spektakl dzieci dotyczący rozważania jednej z Tajemnic Różańca Świętego – Tajemnicy Radosnej, nawiedzenia Świętej Elżbiety – o tym jak Maryja dała przykład ‚idź i kochaj’” – podkreśliła Chylewska.

Dotychczas Lednica dla najmłodszych, którą również zapoczątkował twórca Spotkań Młodych Lednica 2000 o. Jan Góra, odbywała się pod nazwą „Lednica Malucha”. Chylewska tłumaczyła, że zmiana nazwy związana jest z tym, że „nawet już kilkuletnie dzieci są bardzo wrażliwe na słowo „maluch””.

„Kiedy w zeszłym roku tworzyliśmy plakat Lednicy Malucha pięciolatek powiedział swojej mamie, że on maluchem już przecież nie jest – zaczęliśmy się więc zastanawiać nad tą nazwą i doszliśmy do wniosku, że wrażliwość dzieci jest bardzo ważna. Pomyśleliśmy też, że wraz ze zmianą nazwy bardzo rozszerzy nam się grono osób, które będą przyjeżdżały na to spotkanie. Ta zmiana to ukłon w stronę dzieci, które są na słowo „maluszek” bardzo wrażliwe” – powiedziała.

Chylewska zaznaczyła też, że zaletą tych spotkań jest przede wszystkim to, że odbywają się one w bardziej kameralnym gronie i program wydarzenia jest specjalnie przygotowany dla rodzin i najmłodszych.

Podobnie jak w przypadku Spotkań Młodych, każdy z uczestników Lednicy Dziecka otrzyma w tym roku puzzle lednickie z hasłem „Idź i kochaj”, oraz różańce nawiązujące do trzech maryjnych rocznic: 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicy objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i 100. rocznicy objawień Matki Bożej Fatimskiej. Spotkanie zakończy się po południu symbolicznym przejściem uczestników przez Bramę-Rybę.

Ogólnopolskie spotkania nad jeziorem Lednickim zainicjował zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Poza odbywającymi się od 1997 roku Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000, odbywają się także spotkania skierowane do innych grup, w tym „Lednica Dziecka”, „Lednica Seniora”, czy „Lednica Motocyklisty”. Po śmierci o. Góry opiekę duszpasterską nad Lednicą sprawuje dominikanin o. Wojciech Prus.

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.