Superksiężyc 2018!

Tak jest określany nasz satelita, także jako krwawy księżyc. Na to zjawisko czekali fani astronomii i nie tylko. To dziś ziemski satelita przyjął nienaturalną czerwoną barwę, może wydawać się również nieco większy. Do obserwacji warto wybrać zaciemnione miejsce. Satelita Ziemi nie tylko jest w tym czasie w pełni, ale też znajduje się w perygeum orbity wokółziemskiej. Oznacza to, że Księżyc będzie w najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Inaczej nazywany jest wówczas również Krwawym Księżycem lub Super Blue Moon.

Zjawisko astronomiczne otrzymało oficjalna nazwę NASA Niebiesko-Krwawy Super Księżyc. Nie chodzi w niej jednak o kolor Księżyca. Angielski termin „Blue Moon” to inaczej druga pełnia w miesiącu. Pełnie Księżyca przypada co cztery tygodnie (dokładniej, co 29,5 doby). Dwie pełnie w jednym miesiącu kalendarzowym zdarzają się więc stosunkowo rzadko. Jedynie wtedy, gdy pierwsza pełnia przypada na początku miesiąca, druga pełnia będzie pod sam jego koniec.

Na zdjęciach: Liban (zdj. 1), Australia (zdj. 2), Stany Zjednoczone (zdj.3-4) , Birma (zdj. 5-7), Indonezja (zdj. 8-9), Cypr (zdj. 10), Indie (w tym Kalkuta, zdj. 11-13), Izrael (zdj. 14-15), Filipiny (zdj. 16-19), Turcja (zdj.20) oraz Kenia (zdj. 21-22), fot: PAP/EPA 


Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.