Fot. sbs.com.au

Caritas Polska wspiera chrześcijan w Kurdystanie

Caritas Polska wraz z Wyższą Szkołą św. Elżbiety ze Słowacji realizuje w Kurdystanie projekt „Wsparcie funkcjonowania klinik medycznych w prowincjach Erbil i Dohuk”. Inicjatywa jest kontynuowana od dwóch lat.

Projekt jest realizowany przez trzy niezależnie działające zespoły medyczne – zespół Kliniki im. bł. Zdenki Schelling w Erbilu i dwa zespoły Kliniki im. bł. Jerzego Popiełuszki w Dohuku. Na miejscu pracują lekarze o specjalnościach: pediatra, psychiatra i specjalista od chorób zakaźnych. Lekarze pełnią jednocześnie funkcję lekarzy medycyny ogólnej oraz funkcję lekarza danej specjalności. Regularnie wymieniają się przy tym obecnością pomiędzy zespołami klinik, aby zapewnić pacjentom każdej z klinik comiesięczną dostępność lekarza każdej ze specjalności. Pozostałymi członkami zespołów medycznych są lokalni farmaceuci, pielęgniarze-tłumacze, recepcjoniści, technik laboratoryjny i asystent. Za właściwe funkcjonowanie każdego z zespołów odpowiedzialny jest menadżer logistyki. Beneficjentami projektu są w większości uchodźcy wewnętrzni z regionu Sindżar prowincji Dohuk, oraz z prowincji Anbar i Niniwa. W Erbilu pacjentami Kliniki im. bł. Zdenki Schelling mieszczącej się w dzielnicy Ozal City są zamieszkujący Ozal City i okolice uchodźcy wewnętrzni, w tym przypadku głównie chrześcijanie z rejonu Mosulu, a także muzułmanie i Jezydzi, którzy w wyniku ucieczki schronili się w tym rejonie oraz ludność lokalna. Założenie kliniki w 2015 roku w dzielnicy domków jednorodzinnych zamieszkanej w większości przez uchodźców wewnętrznych z prowincji Niniwa i Anbar podyktowane było faktem, że dzielnica ta znajduje się daleko od centrum miasta i od innych klinik. Przez cały okres istnienia kliniki, liczba pacjentów korzystających z usług medycznych, potwierdza zapotrzebowanie na jej usługi. Dzięki nieprzerwanemu działaniu od niemal dwóch lat i stałej dostępności leków klinika zapewnia leki i monitoruje stan zdrowia kilkaset przewlekle chorych pacjentów, z których przeważającej większości dobrano odpowiednie leczenie poprawiające lub stabilizujące ich stan zdrowia.

Klinika im. bł. Jerzego Popiełuszki w Dohuku to obecnie dwa zespoły medyczne działające w zmieniających się lokalizacjach w prowincji Dohuk, w zależności od zapotrzebowania określonego we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Zespół mobilny kliniki im. J. Popiełuszki odwiedza obecnie pięć wiosek (Enishke, Ashawa, Saidawa, Balqos, Gerbaraske). Pacjentami jest w większości ludność lokalna, oraz uchodźcy wewnętrzni z regionu Sindżar i prowincji Niniwa czyli chrześcijanie oraz Jezydzi.

Drugi zespół klinki im. bł. J. Popiełuszki od 1 kwietnia 2017 roku pracuje w obozie uchodźców wewnętrznych Dawoodia w prowincji Dohuk, prowadząc jedyną obozową klinikę. Spośród ok. 4000 mieszkańców obozu większość to Jezydzi z regionu Sindżar, jednak obecny jest też duży (ok. 15%) odsetek chrześcijan z prowincji Niniwa. Najczęstsze choroby diagnozowane u pacjentów, to cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, neurologiczne i inne choroby przewlekłe. U większości pacjentów przewlekle chorych znajdujących się pod opieką zespołów medycznych i stosujących się do zaleceń lekarzy, stwierdzono wyraźną poprawę parametrów zdrowotnych. Poprawa ta nastąpiła w wyniku zastosowanego leczenia, ale również dzięki precyzyjnemu informowaniu pacjentów o naturze ich choroby i zaleceniach. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Fot. sbs.com.au

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze