Synod eparchii charkowsko-połtawskiej Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego skierował list na ręce Papieża Franciszka, potwierdzający zamiar jedności z Kościołem katolickim obrządku bizantyjsko-ukraińskiego – podaje agencja RISU.

5 kwietnia w spotkaniu obok 32 delegatów (12 kapłanów i 20 osób świeckich) wziął także udział zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, abp Światosław Szewczuk. Jak wyjaśnił ordynariusz eparchii charkowsko-połtawskiej, arcybiskup Igor (Isyczenko) nie chodzi tutaj o zmianę wyznania, czy przyłączenie się, lecz odnowienie jedności eucharystycznej i administracyjnej między dwoma Kościołami. Podkreślił, że z Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego jest najbliższy tradycji kijowskiej. List do Ojca Świętego jest konsekwencję działań podjętych jesienią 2015 roku i prac specjalnej komisji Synodu Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, która zajmowała się kwestią jedności z eparchią charkowsko-połtawską Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

foto. Makro_Kr/flickr.com

Charków: eparchia Kościoła autokefalicznego prosi o włączenie do Kościoła greckokatolickiego
3.8 (63.33%) 5 ocen.


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze
  • Paweł Rzosiński 1280170000000

    Uwzględniając podejście Patriarchatu Moskiewskiego, raz do grekokatolików, dwa do autokefalii UAKP, to Cyryla chyba szlak trafi.