W Pekinie w czwartek z powodu spodziewanego wysokiego stopnia zanieczyszczenia powietrza ogłoszono po raz pierwszy w tym roku najwyższy – z czterostopniowego – czerwony alert. Stan alarmowy wprowadzono przed zapowiedzianą na pięć dni falą toksycznego smogu.

Od piątku rano mają obowiązywać ograniczenia w ruchu drogowym, tzw. ruch zmienny – głosi zawiadomienie na stronie internetowej władz Pekinu.

Według tego samego źródła wstrzymana ma zostać praca na budowach, a fabryki i przedsiębiorstwa mają ograniczyć produkcję lub jej zaprzestać.

Czerwony alert ogłaszany jest, jeśli poważny smog ma zalegać dłużej niż 72 godziny.

Władze Pekinu podały również, że przedsiębiorstwa i firmy publiczne mogą w związku z alertem zmienić godziny pracy lub zlecić swoim pracownikom pracę zdalną z domu.

Podobnie przedszkola i szkoły podstawowe mogą skorzystać z elastycznego czasu pracy lub nawet zostać zamknięte na czas alertu.

Alert ogłoszono w czwartek chociaż nad miastem na jasnym niebieskim niebie świeciło słońce.

W zeszłym roku Pekin pierwszy czerwony alert ogłosił też w grudniu.

Zanieczyszczona mgła, która często spowija Pekin, bierze się głównie ze spalania węgla w celach energetycznych i grzewczych, na co zapotrzebowanie wzrasta podczas ostrych zim.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.