Najnowsze badania katolickiej opinii publicznej pokazują, że nastawienie obywateli Stanów Zjednoczonych do Franciszka nie zmieniło się na przestrzeni 4 lat. Jaka jest?

84% katolików w Stanach Zjednoczonych ma pozytywną opinię o papieżu Franciszku. Opinia ta niewiele zmieniła się od 2014 roku, gdy podzielało ją 85% badanych. Z kolei 94% amerykańskich katolików uważa papieża za miłosiernego, a 91% za pokornego – dokładnie tyle samo, ile w 2015 roku. Dane te podał instytut badawczy Pew przed piątą rocznicą obecnego pontyfikatu.

Spadek frekwencji na Mszach
Jednocześnie dla 34% katolików w USA papież jest „zbyt liberalny” (19% w 2015 r.), a dla 24% uważa, że jest on „naiwny” (15% w 2015 r.) Zasadniczo pozytywne opinie o Franciszku nie przekładają się na uczestnictwo w Mszach świętych Obecnie raz w tygodniu chodzi na nie 38% katolików, podczas gdy w 2012 i na początku 2013 r., a więc tuż przed jego wyborem na papieża było ich 41 proc.

Coraz mniej amerykańskich katolików jest zadowolonych ze sposobu, w jaki Franciszek stawia czoło jednemu z największych wyzwań stojących obecnie przed Kościołem: nadużyć seksualnych księży wobec osób małoletnich. Prawie 70% respondentów uważa, że zrobił trochę (43%) lub dużo (26%) dla zwiększenia akceptacji rozwodów i ponownych małżeństw. Zmniejszyła się liczba tych, którzy twierdzą, że pontyfikat Franciszka jest pozytywną zmianą w Kościele – z 68% w 2014 roku do 58% w 2018 roku. Pytanie co badani rozumieli pod określeniem „pozytywna zmiana w Kościele”. Również 58% uważa, że papież dobrze lub bardzo dobrze wybiera nowych biskupów i kardynałów.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.