Co takiego jest innego w tej Nocy? 

Triduum Paschalne i Pascha żydowska mają ze sobą wiele wspólnego. Nasi starsi bracia w wierze świętują fakt wyjścia z niewoli egipskiej, a katolicy zmartwychwstanie Chrystusa. I choć to dwa różne wydarzenia, mamy takie same powody do radości.  

Wigilia Paschalna, którą dzisiaj przeżywamy, jest pamiątką najważniejszego wydarzenia, jakie może świętować chrześcijanin. Tym wydarzeniem jest śmierć, a dopiero potem zmartwychwstanie Zbawiciela. Śmierć, jakiej w wyniku biczowania i ukrzyżowania doświadczył Jezus, musiała się wydarzyć. Inaczej nie mógłby otworzyć bram Nieba, na które czekało tyle pokoleń.  

Woda 

Jednym z wielu symboli, jakie łączą katolików i żydów w czasie Triduum, jest woda. Dlaczego? Żydzi wspominają między innymi przejście przez Morze Czerwone. Podczas Pesach, gdy odczytywana jest Hagada – a więc historia wyjścia Izraelitów z Egiptu, padają słowa: „byliśmy niewolnikami faraona w Egipcie…”. Podczas Wigilii Paschalnej w Kościele katolickim również odczytywany jest fragment, który wspomina to wydarzenie. Natomiast po części liturgii słowa w Kościele katolickim prezbiter święci wodę, którą potem mają być ochrzczeni katechumeni. Sadzawka chrzcielna zbudowana jest w kształcie krzyża i wchodzi się do niej po schodach. Symbolizuje to zejście schodami w dół do śmierci, zanurzenie się w wodzie chrztu i wejście schodami do góry, w stronę nowego życia. W katedrach biskupi tej nocy często chrzczą dorosłych katechumenów.  

Śpiew dzieci 

Podczas świętowania żydowskiej Paschy jest taki szczególny moment, w którym dzieci śpiewają ważną pieśń. Podczas Hagady dzieci pytają się o cztery następujące rzeczy: 

– Dlaczego w czasie wszystkich innych nocy możemy jeść chamec i macę, a tej nocy tylko macę?
– Dlaczego w czasie wszystkich innych nocy możemy jeść wszystkie warzywa, a tej nocy tylko maror (gorzkie)?
– Dlaczego w czasie wszystkich innych nocy nie zanurzamy [jedzenia] ani razu, a tej nocy zanurzamy dwa razy?
– Dlaczego w czasie wszystkich innych nocy jemy siedząc lub wspierając się na boku, a tej nocy jemy tylko opierając się na boku? 

W rzeczywistości wszystkie te pytania sprowadzają się do tego jednego „czym różni się ta noc od innych nocy?”. Wówczas dorośli powinni w tej opowieści, czyli Hagadzie, udzielić dzieciom wyczerpujących odpowiedzi. W tradycji żydowskiej to bardzo ważny moment, ponieważ wtedy przekazuje się swoim dzieciom główne prawdy wiary. 

Podczas Nocy Paschalnej we wspólnotach neokatechumenalnych odbywa się podobny obrzęd. Dzieci śpiewają tę pieśń : 

Podczas tego momentu istnieje również chwila, w której podobnie jak w tradycji judaistycznej, dzieci mają możliwość zadania pytania swoim rodzicom: dlaczego tej nocy nie śpią i na co czekają.  

Czyż nie są to fundamentalne pytania o naszą wiarę? Tylko Zmartwychwstanie nadaje sens naszemu istnieniu, ponieważ Bóg z miłości dał się za nas zabić, a potem zmartwychwstał, otwierając drogę do życia z Nim. Obyśmy nie przespali tej nocy i mogli znaleźć odpowiedź na pytanie, co takiego jest w niej innego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze