Przyjęło się mówić, że „w oktawie Bożego Ciała postu nie ma”. Nic bardziej mylnego, tylko w niektórych diecezjach biskupi udzielili swoim wiernym dyspensy. Sprawdź w których diecezjach zjesz dzisiaj mięso.

Prawo kanoniczne jasno precyzuje kiedy konkretnie nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych:

Kan. 1251 – Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Do wstrzemięźliwości zobowiązane są wszystkie osoby między czternastym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Piątek po Bożym Ciele jest tymczasem dniem zupełnie zwyczajnym, nie ma żadnego święta, nawet obowiązkowego wspomnienia (nie ma też oktawy, ale to temat na zupełnie osobny artykuł) – post zatem jak najbardziej obowiązuje.

Biskup diecezjalny może jednak, „ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra” udzielić wiernym dyspensy od postu (kan. 87 § 1.). Z możliwości tej skorzystali ordynariusze następujących diecezji:

 • Archidiecezja Gdańska
 • Archidiecezja Lubelska
 • Archidiecezja Warmińska
 • Archidiecezja Warszawska
 • Diecezja Warszawsko-Praska
 • Diecezja Gliwicka
 • Diecezja Legnicka
 • Diecezja Łomżyńska
 • Diecezja Opolska
 • Diecezja Radomska
 • Diecezja Sosnowiecka
 • Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska

Dyspensa taka często jest jednak obwarowana jakimiś warunkami np. złożenie ofiary na pomoc biednym i potrzebującym. Jeśli chcemy skorzystać tego dnia z dyspensy wypadałoby najpierw wejść na stronę internetową swojej diecezji i upewnić się czy nie musimy spełnić określonych warunków.

Kościół przewiduje jednak jeszcze jedną możliwość uzyskania dyspensy od postu, mianowicie dyspensy udzielonej przez proboszcza:

Kan. 1252 – (…) Proboszcz może, dla słusznej przyczyny i według przepisów biskupa diecezjalnego, udzielić w poszczególnych wypadkach dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne.

Jeśli zatem na terenie twojej diecezji post obowiązuje sprawdź czy przypadkiem ksiądz proboszcz nie udzielił ci takiej dyspensy.

Warto jednak zawsze pamiętać, że dyspensa udzielana jest tylko na terenie podległym danemu biskupowi lub proboszczowi. Oznacza to, że jeśli twój diecezjalny biskup udzielił dyspensy od postu ale ty akurat tego dnia przebywasz na terenie innej diecezji w której post obowiązuje musisz soczystą wołowinkę zastąpić czymś innym. Działa to oczywiście również w drugą stronę. Jeśli jesteś poznaniakiem spędzającym akurat długi weekend w Warszawie jak najbardziej możesz sobie pozwolić na mięso (oczywiście przy zachowaniu odpowiednich warunków).

Na koniec drobna uwaga – jeśli zmęczyło Cię to moralizowanie, szukanie najdrobniejszej drogi „jak tu tylko zjeść w piątek mięso” pamiętaj – zwolnienie od wstrzemięźliwości jest całkowicie dobrowolne. Jeśli chcesz zachować tego dnia post to zachowuj, ad maiorem Dei gloriam!

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post?
6 (100%) 4 ocen.


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.