Fot. youtube.com

„Dekalog – dziesięć prostych słów” – książka i płyta o dziesięciorgu przykazaniach

Rozważania o dziesięciorgu przykazaniach ks. abp. Stanisława Gądeckiego oraz ks. abp. Marka Jędraszewskiego zgromadzono w niedawno wydanej książce „Dekalog – dziesięć prostych słów”. Książce towarzyszy płyta z utworami polskich i zagranicznych muzyków, m.in. Michała Lorenca i Paddy’ego Kelly’ego.

„Dekalog – dziesięć prostych słów. Od tych dziesięciu słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa Europy i świata” – mówił o Dekalogu papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku. Wygłoszone wtedy papieskie homilie stały się inspiracją dla autorów książki i płyty „Dekalog”.

Książka „Dekalog” jest zapisem kazań dotyczących dziesięciu przykazań wygłoszonych w poznańskiej katedrze przez ks. abp. Stanisława Gądeckiego oraz ks. abp. Marka Jędraszewskiego w ramach cyklu Verba Sacra z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, która świętowana była w 2016 roku. Każde z rozważań jest poświęcone jednemu przykazaniu, rozpatrywanemu zarówno w odniesieniu do Pisma Świętego, jak i interpretacji zawartej w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Obydwaj autorzy odwołują się także m.in. do nauczania św. Jana Pawła II. We wstępie do książki abp Gądecki cytuje za Janem Pawłem II: „Zachowywać przykazania znaczy być wiernym Bogu, ale także być wiernym nam samym, naszej prawdziwej naturze i naszym najgłębszym dążeniom”.

„Lektura ta pomoże nam lepiej zrozumieć pochodzące od Boga prawo moralne, stanowiące fundament życia każdego chrześcijanina. Dekalog trzeba traktować jako wyraz miłości Boga do człowieka i do ludzkości – jako ogółu” – mówił abp Gądecki na piątkowym spotkaniu promocyjnym książki. Podkreślił, że obowiązkiem Kościoła jest przypominanie przykazań Dekalogu każdemu pokoleniu.

„Często spotykam się z sytuacją, że wierni nie rozumieją Dekalogu. Nie rozumieją nawet punktu wyjścia do dziesięciorga przykazań – wezwania do monoteizmu, które porządkuje wszystkie pozostałe przykazania. Przy okazji świętowania rocznicy Chrztu Polski często słyszałem takie zdania, że rok 966 był przełomowy, bo Mieszko I zarzucił jedną religię i przyjął inną – chrześcijaństwo. A to jest podstawowy błąd polegający na niezrozumieniu Dekalogu. To nie była żadna wymiana religii na religię tylko porzucenie bałwochwalstwa dla religii. Religia w naszym rozumieniu to jest oddawanie boskiego kultu stwórcy, bałwochwalstwo zaś to jest oddawanie boskiego kultu stworzeniu, czyli temu, co jest owocem działania Stwórcy” – mówił abp Gądecki.

„To, co jest stworzeniem, może być bardzo szanowane jak na przykład ojczyzna. Ale oddawanie boskiego kultu ojczyźnie jest bałwochwalstwem, ojczyzna to nie jest Bóg. To jest ten rodzaj bałwochwalstwa, który popełniał w czasach nazistowskich naród niemiecki, kiedy oddawał boski kult ojczyźnie” – dodał abp Gądecki.

Towarzysząca książce płyta „Dekalog” jest projektem muzycznym Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, w który zaangażowali się twórcy z Polski i z zagranicy m.in. Paddy Kelly, Michał Lorenc, Darek Malejonek, Andrzej Lambert oraz Marcin Pospieszalski. W 12 zawartych na płycie utworach muzycy prowadzą refleksje nad przykazaniami w różnych stylach muzycznych – od muzyki klasycznej przez pop, hip hop i rock” – zapowiada wydawca.

Płyta została wydana dzięki wsparciu Polskiego Radia oraz Poczty Polskiej, a częściowy dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na realizację projektów stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które działa w 140 krajach. Kupując płytę lub bilety na koncerty promocyjne, możne wesprzeć m.in. zakup żywności dla rodzin w Aleppo i odbudowę domów w Damaszku, w Syrii, pomoc dla wykorzystywanych seksualnie dziewcząt w Livingstone, w Zambii, budowę studni w Sudanie i wiele innych projektów pomocowych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze