dzieci

fot. Pixabay

Dekalog na drzwiach szkoły

Na pięciu szkołach w Tuszowie Narodowym (woj. podkarpackie) zamontowano kamienne tablice z wyrytym dekalogiem. Zdaniem ich pomysłodawcy, wójta gminy, to sposób, by zabezpieczyć Tuszów przed „złem, które wlewa się do Europy”, a także, żeby wychować uczniów na dobrych ludzi.

Są i krytycy pomysłu. Według nich to – tu cytat – „przemoc symboliczna i pomieszanie sfery świeckiej z religijną”. Tablice przekazał szkołom Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy. – Uważam, że zło wdziera się do Europy. Są tworzone ustawy przeciwko dekalogowi. Nie chciałbym , żeby to się wdarło w moje strony, w moją Polskę. Stąd moja inicjatywa, żeby założyć tablice z dekalogiem na każdej z moich szkół. Mam pięć szkół – mówił Głaz w rozmowie z reporterem TVN24. „Wprowadzenie do codziennego życia uczniów dekalogu to jedyny sposób, by wychować ich na dobrych ludzi. Bez Pana Boga nie da się ukształtować dobrego człowieka” – zaznacza wójt. Na montaż tablic wyrazili zgodę wszyscy dyrektorzy szkół, których sprawa dotyczy. „To jak bardzo jest się religijnym wynosi się z domu. Ale taki rzut oka przed wejściem do szkoły pozytywnie wpływa na postawy uczniów. Uważam, że to będzie takie światełko” – tłumaczy Małgorzata Wieczerzak, dyrektorka szkoły w Tuszowie Narodowym.

fot: tvn24.pl

Dyrektorka zaznaczyła też, że „idea dekalogu jest jej bliska od kiedy pamięta. Myślę, że źródłem i początkiem wszelkich wartości jest właśnie dekalog. Bez względu na wyznanie”. 

 

Nie wszystkim jednak pomysł się podoba. Niektórzy mieszkańcy tych gmin oraz przedstawiciele organizacji mówią, że eksponowanie na takich placówkach tego typu treści nie służy szacunkowi dla różnych grup społecznych, także dla niewierzących lub ludzi innych wyznań. A nie wierzę, że istnieje szkoła, do której uczęszczają wyłącznie katolicy. Zarówno dyrektor jak i wójt przekonują, że reakcje na pomysł umieszczenia na szkole tablic z dekalogiem były wyłącznie pozytywne. „Dla uczniów to nic dziwnego, bo na co dzień w szkole religijnie postępujemy. Odbywa się na przykład niewymuszona modlitwa przed lekcjami i na zakończenie dnia” – mówi dyrektorka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze