Rozdano nagrody Ubi Caritas [RELACJA]

Siostra Urszula Brzonkalik włączyła się bardzo mocno w dzieła miłosierdzia i dzieła pomocy ludziom z terenów ogarniętych wojną. Współpracuje ze wszystkimi kościołami chrześcijańskimi, ale nie tylko. Pomaga każdemu potrzebującemu – powiedział w rozmowie dyrektor Caritas Polska. Dziś w Warszawie w Teatrze Kamienica po raz 16. rozdano nagrody Ubi Caritas. Coroczna gala to ogólnopolska inicjatywa ekumeniczna Caritas Polska, prawosławnego Eleos i dwóch ewangelickich Diakonii.

– Ten dzień należy do bohaterów tego wydarzenia, wyjątkowych osób, które każdego dnia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym – rozpoczął Galę ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Przy całym swoim zaangażowaniu w dzieła Caritas pozostają osobami bardzo skromnymi. Podczas Gali chcemy je docenić, uhonorować i nagrodzić, ponieważ takie osoby tworzą i budują rodzinę Caritas, sprawiając, że jesteśmy organizacją charytatywną cieszącą się największym zaufaniem Polaków – dodał.

Na widowni warszawskiego Teatru Kamienica zgromadziło się blisko 300 osób – działaczy społecznych, księży, siostry zakonne, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, mediów oraz przedsiębiorstw. Wszystkich przyciągnęła siła serc przepełnionych bezwarunkowym miłosierdziem. Część oficjalną uatrakcyjniły występy artystyczne Tetiany Galitsyny oraz Tadeusza Woźniaka.

Zdjęcia: ubiegłoroczna gala Ubi Caritas

Niesie pomoc i nadzieję w Syrii. Dostała nagrodę specjalną. 
W sposób szczególny wyróżniono s. Urszulę Brzonkalik. Franciszkanka otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Caritas Polska za posługę w ogarniętym wojną Aleppo w Syrii. Z oddaniem organizuje i wspiera polskie programy pomocowe, pełniąc posługę w bardzo niebezpiecznym miejscu. Misjonarki z Konwentu Franciszkanek Misjonarek Maryi niosą wsparcie duchowe i psychiczne, m.in. prowadząc kuchnię żywiącą dziennie 8 tys. osób.

Zdjęcie: siostra Urszula

– Jest to wytrawna misjonarka która wiele lat pracowała i pracuje w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Obecnie od kilku lat jest w Aleppo w Syrii. W tym mieście które przeżywa cały czas ogromną tragedię, w którym brakuje bardzo wiele podstawowych rzeczy do życia – powiedziała dyrektor Caritas Polska.

Ks. Marcin Iżycki przyznał, że siostra Urszula włączyła się bardzo mocno w dzieła miłosierdzia i dzieła pomocy ludziom z terenów ogarniętych wojną. -Współpracuje ze wszystkimi kościołami chrześcijańskimi, ale nie tylko. Pomaga każdemu potrzebującemu. Uznałem, że właśnie siostra Urszula będzie znakomitą osobą, która otrzyma to specjalne wyróżnienie, statuetkę Ubi Caritas – powiedział dyrektor Caritas.

– Jeżeli ja się pochylam nad innym człowiekiem, robię to dlatego, że Ktoś inny pochylił się nad nim wcześniej – przyznaje laureatka. – W Aleppo żyją tysiące ludzi, nad którymi możemy się pochylić. Uważam tę nagrodę za wyróżnienie dla tych wszystkich rodzin, które z poświęceniem włączają się od miesięcy w program „Rodzina Rodzinie”.

Zdjęcie: szpital w Syrii, fot: Mohammed Badra, PAP/EPA

Od jesieni 2016 r. siostra Urszula realizuje program „Rodzina Rodzinie”
To największy projekt pomocowy Caritas Polska, a jednocześnie jeden z największych polskich programów społecznych w Polsce. Projekt opiera się o system pomocy udzielanej konkretnym rodzinom syryjskim przez polskich darczyńców – osoby indywidualne, rodziny i parafie.

Nagrody Caritas Polska, czyli statuetki św. Faustyny przyznano tradycyjnie w trzech kategoriach
W kategorii „Darczyńca” uhonorowano państwo Hannę i Konstantego Strusów za długoletnie wsparcie Caritas diecezji siedleckiej i programu „Skrzydła”. Wrażliwe na potrzeby innych małżeństwo pełni funkcję mecenasów kultury i partnerów wielu przedsięwzięć.

W kategorii „Świadectwo” nagrodę przyznano wolontariuszom Telefonu Zaufania wraz z opiekunem ks. prof. Markiem Dziewieckim i sekretarzem ks. Robertem Kowalskim. Uhonorowano w ten sposób służbę 120 wolontariuszy diecezji radomskiej, którzy oferują telefoniczną pomoc w zakresie dysfunkcji społecznych przez pięć dni w tygodniu.

W kategorii „Współpraca” nagroda trafiła do Agaty Heyda i wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas w Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu za aktywnie działanie na rzecz środowiska lokalnego, szkoły i diecezji sosnowieckiej. Koordynatorka Koła z oddaniem szkoli wolontariuszy w pracy nad samodzielnymi projektami i akcjami diecezjalnej Caritas.

Przyznano także nagrody organizacji ekumenicznych współorganizujących wydarzenie.
Nagrodę główną Diakonii kościoła ewangelicko-augsburskiego, czyli statuetkę „Miłosiernego Samarytanina”, otrzymała Zofia Wojtas. Doceniono w ten sposób jej zaangażowanie w zbiórki darów dla potrzebujących i wsparcie chorych ze szpitala w Cieszynie.

Diakonia kościoła ewangelicko-reformowanego wręczyła Nagrody im. księdza biskupa Jana Niewieczerzała. Laureatami zostali Wacława Żórawska za pracę w Diakonii i pomoc pielęgniarską, Danuta Kwiatkowska za wsparcie dla osób starszych i schorowanych, Barbara Stahl za pracę na rzecz dzieci z osób dysfunkcyjnych i Michał Tessarowicz za wsparcie finansowe działalności Diakonii i założenie trzech fundacji na rzecz kobiet w Afryce.

Zdjęcie: nagrodzeni w poprzedniej edycji

Nagroda Główna – Świadectwo Miłosierdzia Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos trafiła do Kościoła Ewangelickiego w Środkowych Niemczech za wsparcie rzeczowe, merytoryczne i finansowe działalności charytatywnej. Nagrodę „Dłonie Miłosierdzia” w kategorii Współpraca z ELEOS przyznano Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszemu Paisjuszowi Arcybiskupowi Przemyskiemu i Gorlickiemu. Wśród wyróżnionych przez Eleos znaleźli się także Jens Lattke, Barbara Phieler, ks. Norbert Becke i Martin Phieler z Niemiec.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze