epa05666079 People gather to leave Al-Salhen neighborhood in the eastern part of the northern city of Aleppo, Syria, 08 December 2016. More people are fleeing Aleppo eastern districts as the Syrian government forces move to recapture more districts, where they are involved in a large-scale offensive to expel the insurgents. Syrian rebel factions have also fully retreated from the historic center of Aleppo. EPA/STRINGER BEST QUALITY AVAILABLE Dostawca: PAP/EPA.

Dzieci z Aleppo apelują do europarlamentarzystów

Sześcioro dzieci z Aleppo zaapelowało do europarlamentarzystów o większe wysiłki na rzecz pokoju w Syrii. W ramach zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Brukseli przez międzynarodowe stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) wideokonferencji z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim, dzieci w jednym z kościołów Aleppo informowały o swoim życiu codziennym. Mówiły, że brakuje elektryczności, żywności i o tym, że szkoły nie zawsze mogą być czynne.

Ponieważ w dniu, kiedy połączono się przez Skype z Aleppo, miały tam miejsce silne bombardowania, w wideokonferencji uczestniczyło tylko sześcioro spośród planowanych 25 dzieci. Ich szkoła znowu została zamknięta na tydzień.

O życiu w warunkach wojny mówił po angielsku 14-letni Salim. „Jeśli gdzieś idziemy, nie wiemy, czy będziemy mogli wrócić żywi”, powiedział chłopiec. Wielu z jego przyjaciół już nie żyje. „Każdego dnia boimy się kolejnych bombardowań”, dodał. Inna dziewczynka rozpłakała się opowiadając o tym, jak bardzo jej rodzina boi się bomb. „Każdego dnia, kiedy wychodzę z naszego mieszkania, nie wiem, czy będę mogła wrócić”, mówiła załamana.

Ten wspólny apel o pokój ma zwrócić uwagę, że w Syrii, mimo wojny i terroru Państwa Islamskiego, chrześcijanie i muzułmanie nadal czują się z sobą blisko związani, podkreślił ks. Andrzej Halemba, ekspert ds. bliskowschodnich w centrali Kirche in Not w Königstein.

Poprzez wideokonferencję w „mikołajki” organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie włączyła się w akcję, w której na początku października br. uczestniczyło około miliona dzieci z ponad dwóch tysięcy szkół w całej Syrii. Dzieci namalowały specjalne kartki adresowane do czołowych polityków świata, prosząc o pokój w ich kraju. Akcja zorganizowana przez dzieło z Königstein była wyrazem solidarności z dziećmi syryjskimi, które już szósty Adwent przeżywają w warunkach wojny w ich kraju.

Po wideokonferencji ks. Ziad Hilal, jezuita z Aleppo, otworzył w Parlamencie Europejskim wystawę obrazów namalowanych przez dzieci z Aleppo.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze