fot. PAP arch/Teodor Walczak

Dzień Papieski: darczyńcy dają młodym nadzieję

Dzięki darczyńcom już 4 tys. młodych ludzi mogło z powodzeniem ukończyć studia na najlepszych polskich uczelniach. Ufamy, że tegoroczna kwesta pozwoli na kontynuowanie stypendiów i pokrycie kosztów formacyjnych obozów wakacyjnych dla uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów.

Takich stypendystów jest obecnie 2 tys. Ofiarność każdego darczyńcy otwiera przed tymi młodymi ludźmi zachwycające horyzonty nadziei – czytamy w liście Konferencji Episkopatu Polski na XVII Dzień Papieski.

W wielu miastach Polski odbędą się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz aktywności sportowe. Wydarzenia nawiązują do życia św. Jana Pawła II oraz propagują Jego nauczanie.

Tegoroczne hasło: „Idźmy naprzód z nadzieją” ma stanowić zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka, który, wypowiadając te słowa, chce nas czynić świadkami nadziei – tłumaczą organizatorzy Dnia Papieskiego, czyli Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Tradycyjnie tego dnia odbędzie się także zbiórka środków na fundusz stypendialny Fundacji, która została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski. Od 17 lat jest ona żywym pomnikiem św. Jana Pawła II.

W liście na tegoroczny Dzień Papieski biskupi tłumaczą, że wsparcie dla Fundacji, o które proszą, umożliwia realizowanie nadziei uzdolnionej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości, z niezamożnych rodzin.

„Dzięki darczyńcom już cztery tysiące młodych ludzi mogło z powodzeniem ukończyć studia na najlepszych polskich uczelniach. Ufamy, że tegoroczna kwesta pozwoli na kontynuowanie stypendiów i pokrycie kosztów formacyjnych obozów wakacyjnych dla uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Takich stypendystów jest obecnie około dwa tysiące” – czytamy w liście Episkopatu.


FDNT wspiera stypendystów od początku gimnazjum do ukończenia studiów. „Ofiarność każdego darczyńcy otwiera przed tymi młodymi ludźmi zachwycające horyzonty nadziei” – dodają biskupi.

Centralne obchody XVII Dnia Papieskiego będą miały miejsce w Warszawie. Ich głównym punktem będzie Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża transmitowana przez Program 1. Polskiego Radia. Tego dnia stypendyści będą modlić się w intencji darczyńców Fundacji podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, celebrowanej przez kard. Kazimierza Nycza.

Tradycyjnie po Mszy św. odbędzie się także Koncert Galowy Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej transmitowany przez TVP1 od 15.50. W przeddzień Dnia Papieskiego, 7 października, na Zamku Królewskim podczas uroczystej gali transmitowanej przez TVP2, wręczone zostaną Nagrody TOTUS.

Natomiast w Krakowie 8 października zostanie odprawiona Msza Św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II transmitowana przez TVP1 oraz TVP Polonia. We wtorek, 10 października, na Zamku Królewskim odbędzie się konferencja naukowa pt. „Europa-kryzys i nadzieja”.

Organizowany od 2001 r. Dzień Papieski przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jest to także dzień łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Każdego roku Dzień Papieski jest wydarzeniem nie tylko duchowym, ale również intelektualnym i kulturalnym. Organizowane są konferencje, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu papieskiemu. Obchodom towarzyszą również liczne koncerty, konkursy, biegi czy spływy kajakowe, przedstawienia teatralne, wystawy zarówno ogólnopolskie jak i w formie przedsięwzięć lokalnych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze