Kościół Koptyjski w Egipcie zdecydował w środę, że ograniczy obchody Świąt Wielkanocnych po niedawnych atakach dżihadystów na tę wspólnotę religijną na północy kraju – podano w oficjalnym komunikacie na Facebooku.

„Zważywszy na obecne okoliczności i naszą solidarność z rodzinami ofiar, ograniczymy (obchody) Świąt Wielkanocnych podczas mszy w kościołach” – oświadczono.

W niedzielę doszło do dwóch samobójczych zamachów bombowych na koptyjskie kościoły chrześcijańskie w mieście Tanta w delcie Nilu i Aleksandrii, w których śmierć poniosło 45 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do ataków przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS).

Przedstawiciel koptyjskiego patriarchatu tłumaczył agencji AFP, że w przeciwieństwie do lat poprzednich „kościoły nie będą udekorowane, a pomieszczenia zarezerwowane na przyjęcie wiernych, chcących wyrazić swoją wdzięczność za święta, będą zamknięte”.

Z okazji Wielkanocy koptyjski patriarcha Aleksandrii, zwany koptyjskim papieżem, zwykle po mszy ofiaruje dzieciom słodycze. Uroczystość ta zostanie również odwołana – dodał przedstawiciel koptyjskiego patriarchatu.

Po niedzielnych zamachach egipski parlament zatwierdził we wtorek wprowadzenie przez prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego stanu wyjątkowego na okres trzech miesięcy.

Stanowiący około 10 proc. 93-milionowej ludności Egiptu Koptowie uskarżają się od dawna na dyskryminację, do czego doszły w ostatnim czasie częste akty przemocy dokonywane przez islamistów. IS również wzięło na siebie odpowiedzialność za grudniowy zamach bombowy w kościele koptyjskim w Kairze, gdzie zginęło blisko 30 wiernych.

Fot. PAP/PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.