Tureckie media od kilku tygodni pisały o planowanej wizycie prezydenta Turcji w Watykanie, a 1 lutego Katolicka Agencja Informacyjna potwierdziła planowanie spotkanie tych dwóch przywódców.  

W ciągu kilku ostatnich miesięcy tureckie media donosiły o otwarciu odrestaurowanych kościołów chrześcijańskich. Na uroczystości często zapraszani byli przywódcy europejscy, a prezydent i premier niejednokrotnie zapewniali, że niemuzułmanie są pełnoprawnymi obywatelami Turcji i cały naród musi wspólnie dążyć do ponownego zbudowania jedności. Te wszystkie gesty zapowiadały polepszenie się sytuacji chrześcijan w Republice Turcji. Teraz prezydent Erdoğan wykonuje kolejny krok, który może prowadzić w tym kierunku: mianowicie przyjął zaproszenie papieża Franciszka i w dniach 4–5 lutego złoży wizytę w Watykanie.  

Pierwsza od pół wieku wizyta prezydenta Turcji na Watykanie  

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Republiką Turcji a Watykanem nastąpiło w 1960 r. W tym samym roku w Ankarze została otwarta placówka dyplomatyczna Watykanu. Rok wcześniej (w 1959 r.) Stolicę Apostolską odwiedził ówczesny prezydent Turcji Celal Bayar. Spotkał się on Janem XXIII. Warto podkreślić, że zanim Angelo Giuseppe Roncalli został papieżem, pełnił funkcję delegata apostolskiego w Turcji i Grecji. Podczas II wojny światowej nadal przebywał w państwie nad Bosforem. Zaangażował się m.in. w pomoc Żydom uciekającym z Europy do Palestyny przez tureckie terytorium (szacuje się, że jedna czwarta Żydów uciekających do Palestyny przeszła przed terytorium Turcji). Roncalli w tym czasie odprawiał również Msze św. w ambasadzie Polski w Ankarze w intencji odzyskania przez Polskę niepodległości (pisał o tym w swoich dziennikach ambasador Michał Sokolnicki). Papieże odbyli pielgrzymkę do Turcji cztery razy (w latach 1967, 1979, 2006 i 2014). 

Jerozolima w centrum rozmów 

Według doniesień tureckich mediów prezydent Turcji zabiegał o spotkanie z papieżem Franciszkiem, aby porozmawiać o problemie Jerozolimy. Ten temat nie schodzi z czołówek gazet i jest jednym z zagadnień najważniejszych dla tureckiej polityki od czasu ogłoszenia decyzji o przeniesieniu amerykańskiej placówki dyplomatycznej przez Donalda Trumpa. Prezydent Erdoğan podkreśla, że Jerozolima jest miejscem bardzo ważnym dla muzułmanów, chrześcijan i żydów, z tego też powodu chce na ten temat rozmawiać z Głową Kościoła. Przywódca Turków ma zaplanowane spotkanie zarówno z papieżem Franciszkiem, jak i sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Ta dwudniowa wizyta może się okazać bardzo owocna nie tylko za sprawą „problemu Jerozolimy” ale również, a może przede wszystkim ze względu na chrześcijan żyjących w Turcji oraz wspaniałe chrześcijańskie zabytki, które znajdują się na terytorium tego kraju.  

Czy wkrótce dojdzie do kolejnej pielgrzymki papieskiej do Turcji? 

Zgodnie z tymi samymi doniesieniami medialnymi osoby związane z Watykanem potwierdzić miały przyjęcie zaproszenia do Turcji przez papieża. Trudno w tym momencie znaleźć jakieś szczegóły, ale jeśli to prawda, to w obecnej sytuacji taka pielgrzymka mogłaby być bardzo korzysta dla poprawienia relacji na linii Turcja-chrześcijanie. Prezydentowi potrzebne jest teraz wsparcie chrześcijan zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej, co może zaowocować poprawą ich sytuacji.  

 

 

Oceń ten artykułWspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.