Pragnę ponowić pilne wezwanie do wznowienia dialogu na temat sposobu budowania przyszłości naszej planety. Potrzebujemy szczerych rozmów, które nas wszystkich połączą, ponieważ wyzwanie ekologiczne, które przeżywamy i ich ludzkie korzenie, dotykają wszystkich nas – napisał papież w przesłaniu do uczestników 23. konferencji klimatycznej ONZ, która w dniach 6-17 listopada odbywa się w Bonn. Przewodniczy jej małe oceaniczne państwo wyspiarskie Fidżi, szczególnie zagrożone ociepleniem klimatu.

Franciszek przypomniał, że prawie dwa lata temu wspólnota międzynarodowa spotkała się na forum Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, z udziałem większości najważniejszych przedstawicieli rządów, a po długiej i złożonej debacie nastąpiło przyjęcie historycznej umowy paryskiej. Osiągnięto konsensus co do potrzeby wprowadzenia wspólnej strategii przeciwdziałania jednemu z najbardziej niepokojących zjawisk, na jakie cierpi ludzkość: zmianom klimatycznym.

EPA/MAURIZIO DEGL’INNOCENTI

Papież z przykrością jednak stwierdził, że „wiele wysiłków na rzecz znalezienia konkretnych rozwiązań kryzysu ekologicznego zostało zmarnowanych nie tylko przez możnych tego świata, ale również z powodu braku zainteresowania pozostałych. Negowanie problemu wynikające z wygodnej obojętności, rezygnacja lub ślepa wiara w środki techniczne to postawy utrudniające znalezienie właściwych rozwiązań” (por. Laudato si’, nr 14).

Ojciec Święty wyraził nadzieję, że obecna konferencja w Bonn przyczyni się do szybszego uświadomienia wagi problemu i umocni wolę podejmowania skutecznych decyzji, aby przeciwdziałać zmianom klimatu, a jednocześnie zwalczać ubóstwo i promować integralny rozwój ludzkości. Kończąc swój dokument papież życzył wszystkim, aby w tym zaangażowaniu wspierała ich mądra Opatrzność Najwyższego.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Tagi

klimat

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.