O przestrzeganie szczególnego statusu Jerozolimy, jako miasta świętego trzech religii monoteistycznych zaapelował Franciszek na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież odniósł się do napięcia związanego z zapowiedzią prezydenta USA, Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam ambasady amerykańskiej.

„Moja myśl biegnie teraz ku Jerozolimie. W związku z tym nie mogę przemilczeć mego głębokiego zaniepokojenia z powodu sytuacji, która powstała w minionych dniach, a jednocześnie zwrócić się z żarliwym apelem do wszystkich, aby zobowiązali się do przestrzegania status quo Miasta, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Narodów Zjednoczonych. Jerozolima to wyjątkowe miasto, święte dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów, którzy czczą w nim święte miejsca swoich religii i które jest szczególnie powołane do pokoju. Modlę się do Pana, aby ta tożsamość została zachowana i umocniona dla dobra Ziemi Świętej, Bliskiego Wschodu i całego świata oraz aby zwyciężyła mądrość i roztropność, aby nie dodawano nowych elementów napięcia w świecie już wstrząsanym i naznaczonym przez wiele okrutnych konfliktów” – powiedział Franciszek.

Fot. EPA/ATEF SAFADI

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 13


 1. A która to ta trzecia? Bo chyba na snach epileptyka papież się nie opiera?

  • Jacek Połoniński


   Taką wypowiedzią daje Pan/ Pani o sobie świadectwo, pokazuje swój poziom a raczej jego brak! Mogę w coś nie wierzyć ale przez szacunek dla tych co wierzą potrafię darować sobie tego typu teksty jak powyżej. Ciekawe czy jest Panu/ Pani miło gdy jakaś Doda czy inny Nergal mówią z pogardą i kpią z Jezusa, Krzyża, chrześcijan? Pisząc takie teksty jak powyżej niczym się Pan/ Pani od nich nie różni. Ten sam poziom!

    • Jacek Połoniński


     Albo Pan/ Pani udaje albo rzeczywiście nie łapie Pan/ Pani o co chodzi. Nawet jeśli był epileptykiem to jakie to ma znaczenie? Dla ponad miliarda ludzi te „sny” jakiegoś tam epileptyka to podstawa wiary i tożsamości, ja w te „sny” nie wierzę i Pan/ Pani też nie musi ale jeśli nie czuje Pan że stwierdzenie jakie Pan/ Pani użył jest pogardliwe to nie mamy o czym mówić. Miło Panu/ Pani było gdy niejaka Pani Doda o Ewangelii mówiła że to bajka pijanych winem apostołów?


     • Jeśli był epileptykiem to Pana komentarze są nie na miejscu. Nie widzi Pan tego?
      Na drugi raz lepiej zweryfikować zanim się zacznie kogoś osądzać, bo łatwo o śmieszność…

     • Jacek Połoniński


      Oczywiście, byłby nie na miejscu gdyby fakt że był epileptykiem nie był użyty po to by ośmieszyć i wyrazić pogardę dla religii którą założył. Wg Pana nazwanie świętej księgi jakiejś religii „snami epileptyka” nie jest pogardliwe to Panu współczuję, to znaczy że albo Pan jeszcze z krótkich spodenek nie wyrósł albo nie nauczono Pana czym jest szacunek do innych ludzi, nawet jeśli nie podzielamy ich poglądów, zwłaszcza jeśli dotyczą ich świętości.


     • Na szacunek trzeba zasłużyć. Pojęcie świętości jest względne i zależne od elementarnych zasad moralnych.

 2. Jacek Połoniński


  „Prośmy o pokój dla Jeruzalem”. Niech Bóg pozwoli by kiedyś (wkrótce) Żydzi, Chrześcijanie i Muzułmanie żyli w tym mieście w pokoju i wzajemnym zrozumieniu i żeby już nigdy więcej Ci wszyscy wielcy „Panowie wojny” nie mieli wpływu na ten świat.


  • Muzułmanie są tam okupantami, jak zatem mają żyć w pokoju? Kto zniszczył Bazylikę Grobu Świętego? Kto prześladował w oparciu o nakazy koraniczne i Pakt Omara?

   • Jacek Połoniński


    Mówi Pan o Palestyńczykach wśród których wielu jest także Chrześcijan a nawet jeśliby nie było to ta „okupacja” ma nieco dłuższą historię niż Kraków i CK Monarchia i nie jest aż tak oczywista. Gdyby w ten sposób patrzeć to całe USA opiera się na okupacji ziem rdzennej ludności, to samo Ameryka Południowa i co wg Pana powiedzmy Irokezi powinni mordować jankesów bo okupują ich ziemię, mordowali ich przodków i niszczyli ich dorobek? Z każdą wypowiedzią bardziej się Pan kompromituje Panie Piotrze.


    • Polecam korepetycje z geografii i historii. Nigdy nie było Palestyńczyków ani państwa Palestyna.
     To nie muzułmanie zbudowali Jerozolimę. Natomiast to imigranci z Europy zbudowali Nowy Jork, Waszyngton i inne miasta. I kto tu się kompromituje…?

     • Jacek Połoniński


      Jeśli już Pan chce mnie uczyć historii i geografii to przypominam też że nie Żydzi zbudowali Jerozolimę ale niejakie plemię semickie Jebusyci, pobici przez Króla Dawida więc jeśli Pan już o tych okupacjach chce się licytować to musi Pan to wiedzieć. Później Jerozolimę okupowali i zburzyli Rzymianie wcześniej Seleucydzi, później swoje zrobili tzw. Krzyżowcy którzy też przypomnijmy napadli i obrabowali Chrześcijański Konstantynopol. Palestyńczycy są dla Pana wiadomości potomkami plemion które zamieszkiwały te tereny co najmniej tak długo jak Żydzi więc niech Pan się nie kompromituje tą swoją pseudo wiedzą czerpaną z od Cejrowskiego czy jemu podobnych „znawców” z tym Nowym Jorkiem to już całkiem Pan się ośmieszył. Czy jeśliby np. Niemcy zbudowali miasto w Polsce to znaczy że legalnie okupowaliby Polskie ziemie? Przypominam że w miejscu w którym stoi Nowy Jork (wcześniej Nowy Amsterdam) była Indiańska osada. Więc Panie Piotrze zanim Pan zacznie kogoś uczyć to niech Pan lepiej wyłączy komputer weźmie swoje podręczniki do gimnazjum i sobie przypomni to i owo bo żenada to za łagodne słowo na to co Pan tu prezentuje.


     • Proszę się douczyć i nie ośmieszać. Nigdy nie istniał lud o nazwie Palestyńczycy. Jerozolima została podbita przez Arabów w 638 roku i była częścią kalifatu do 1917 roku. Indiańska osada? Proszę o wiarygodne źródła. Poza tym osada to nie miasto. Nigdy nie byłem uczniem gimnazjum. Może Pan kiedyś zrozumie kiedy i dlaczego istniały takie ośrodki edukacji jak gimnazjum. Niemcy okupowali np. Poznań, którego nie zbudowali. To elementarna wiedza historyczna.