epa05611090 Two migrants sit in the sun next to their tents in the makeshift camp in the 19th district of Paris in Paris, France, 31 October 2016. Reports state that French authorities started removing up to 2500 migrants from the streets of Paris after camps in the city grew following the clearance of the Calais 'Jungle.’ EPA/ETIENNE LAURENT Dostawca: PAP/EPA.

Francja: władze rozpoczęły ewakuację nieletnich mieszkańców „dżungli”

Francuskie władze w środę rano rozpoczęły ewakuację ok. 1500 nieletnich ze zlikwidowanego obozowiska migrantów w Calais, zwanego „dżunglą”. Pozostające bez opieki dzieci i nastolatki są rozwożone autokarami do ośrodków rejestracyjnych w różnych częściach kraju.

Pierwsze autokary odjechały ok. godz. 8.30 z grupami chłopców, głównie nastolatków.

Od ukończenia likwidacji obozowiska jego nieletni mieszkańcy mieszkali w przystosowanych do tego kontenerach. Ostatnie prowizoryczne schronienia na terenie „dżungli” zlikwidowano w poniedziałek; z obozu do ośrodków w różnych częściach Francji przewieziono ok. 7 tys. ludzi.

Ewakuację dzieci i nastolatków z obozu rozpoczęto w środę w sytuacji przedłużającego się sporu między Francją a Wielką Brytanią o to, który kraj powinien zapewnić opiekę nieletnim mieszkańcom obozu. Prezydent Francois Hollande oświadczył w tym tygodniu, że młodzi migranci zostaną w najbliższych dniach przewiezieni do specjalnych ośrodków, w których brytyjscy urzędnicy służb imigracyjnych będą mogli ocenić, czy przysługuje im azyl w Wielkiej Brytanii; pozostali mają zostać przekazani francuskiej opiece społecznej.

Napięcie na linii Paryż-Londyn nasiliło się w ostatnich dniach, gdy Hollande zaapelował do brytyjskiej premier Theresy May, by jej kraj uznał swoją część odpowiedzialności za los nieletnich. W odpowiedzi Wielka Brytania wezwała Francję do zapewnienia im lepszej opieki.

Przedstawiciel prefektury Pas-de-Calais, na którego powołuje się agencja Reutera, poinformował, że do ewakuacji nieletnich mieszkańców „dżungli” wykorzystanych zostanie ok. 70 autokarów, a w pierwszym, który odjechał ze zlikwidowanego obozu, znajdowali się przedstawiciele brytyjskiego MSW.

Jeszcze do niedawna obozowisko zamieszkiwało 6-8 tys. migrantów, którzy mieli nadzieję na przedostanie się z Calais do Wielkiej Brytanii.

W 2016 roku prawie 300 tys. uchodźców i migrantów próbowało dotrzeć do Europy przez Morze Śródziemne. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) podczas tej przeprawy zginęło lub zaginęło co najmniej 3,8 tys. z nich.

Galeria (10 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze