Gruzja, Tibilisi: Niedziela Palmowa przed katedrą w Tbilisi. Gruziński prawosławny ksiądz kropi święconą wodą wiernych i przygotowane przez nich palmy wielkanocne.

Prawosławni Święta Wielkanocne (które katolicy obchodzą w tę niedzielę) będą świętować za tydzień (zdjęcia: Zurab Kurtsikidze, PAP/EPA)

Prawosławni i wierni innych Kościołów wschodnich obchodzą w niedzielę Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. W tym roku Święta Wielkanocne wypadają u nich bowiem 8 kwietnia, czyli tydzień później niż u katolików. Niedziela Palmowa to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Zgodnie ze wschodnią tradycją, pierwsze nabożeństwa ze święceniem palm odprawiane były w cerkwiach już w sobotę wieczorem.

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. W głównej świątyni regionu – katedrze św. Mikołaja w Białymstoku – uroczystościom Palmowej Niedzieli przewodniczył przed południem ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Palmową Niedzielę 1 kwietnia świętują także m.in. grekokatolicy z Podkarpacia. „Podobnie jak w Kościele łacińskim, jest to dla nas radosny dzień, przypominający uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy” – powiedział PAP dziekan sanocki i proboszcz w Komańczy w Bieszczadach, ks. Andrzej Żuraw.

Duchowny zwrócił uwagę, że palmy wiernych Kościołów wschodnich są skromniejsze niż te widywane u katolików. „Zazwyczaj są to świeże, zielone gałązki, prawie zawsze wierzbowe, przewiązane jedynie kolorowymi wstążkami, czasem zdobione naturalnymi lub sztucznymi kwiatami. Dopuszczalne jest też używanie gałązek kwitnących krzewów, np. forsycji” – zaznaczył ks. Żuraw. Poświęcone palmy są przechowywane do następnego roku. Zgodnie z tradycją, mają chronić dom i domowników.

Różne daty
Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na kilka lat święto przypada w tym samym terminie. Tak było np. przed rokiem. Przeważnie jednak prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa, jak to miało miejsce dwa oraz pięć lat temu. W 2015 roku Wielkanoc obrządków wschodnich wypadła tydzień po katolickiej, zaś w 2014 – w tym samym terminie.

 


Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.