Hiszpania: kościół katolicki przygotowuje się do kolejnego Dnia Hispanoameryki

Zgodnie z ponad półwiecznym zwyczajem Kościół katolicki w Hiszpanii obchodzi w pierwszą niedzielę marca Dzień Hispanoameryki (Dia de Hispanoamérica), mający na celu uwrażliwienie miejscowych wiernych na duchowe i materialne potrzeby Kościoła w hiszpańskojezycznej części Ameryki Łacińskiej. Jego organizatorem jest działająca w łonie Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej Komisja ds. Misji W tym roku wypada on 5 marca i będzie przebiegał pod hasłem „Idźcie bez lęku, aby służyć”.

Z tej okazji prefekt Kongregacji ds. Biskupów i z urzędu przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej kard. Marc Ouellet wystosował do Kościoła hiszpańskiego specjalne orędzie. Podkreślił w nim doniosłość odnowy zaangażowania misyjnego, które ciąży na każdym Kościele lokalnym, oraz jego powołanie wyjścia „aż krańce ziemi, głosząc Chrystusa, który był, jest i będzie zawsze jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, wzorem pełnego i pojednanego człowieczeństwa, aby Jego Słowo zapanowało w każdym domu i w każdym sercu na świecie”.

Wspominając misjonarzy, który nadal ewangelizują Amerykę Łacińską i którzy w większości pochodzą z Hiszpanii, autor przesłania przywołał fragment encykliki Franciszka „Evangelii gaudium”, mówiący o pilnej potrzebie „ uczniów-misjonarzy dla naszego świata”, którzy mają się udawać na „wszystkie peryferie egzystencjalne, czekające na światło Ewangelii”. Uczniowie Chrystusa winni „podejmować inicjatywę wychodzenia bez lęku na spotkanie i szukanie” tych, którzy są daleko oraz „iść na skrzyżowania dróg, aby zapraszać wykluczonych” – podkreślił kardynał-prefekt.

Przypomniał ponadto, że nakaz misyjny nie zmienił się w Kościele od ponad dwóch tysięcy lat, dziś jednak „trzeba głosić Chrystusa z twórczą i odnowioną wizją, dostosowaną do nowych kontekstów społecznych i kulturalnych obecnych czasów”. „Wezwanie do bycia uczniami-misjonarzami winno rozbrzmiewać w naszych sercach w sposób ciągle aktualny, nie cofając się przed zmianami, ale wcielając Orędzie Chrystusowe w nowe okoliczności i nowe konteksty, z wielką wrażliwością, ale też mądrze i inteligentnie” – zachęcił purpurat watykański. Zaapelował też o odważne podejmowanie wyzwań, na jakie napotykają misje w naszych czasach: cierpienia ludzi, zobojętnienie na sprawy wiary, a nawet wrogość wobec Orędzia Jezusa, nierówności społeczne itd.

Na zakończenie swego przesłania kard. Ouellet zaznaczył, że „nikt lepiej od Najświętszej Maryi Panny nie ucieleśnia tego ducha posługiwania misyjnego w Kościele”. Jest to „najcenniejsza służba, jaką Kościół może świadczyć ludzkości i każdej osobie, poszukującej głębokiego uzasadnienia, aby żyć w pełni swego istnienia” – podkreślił przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Zachęcił wszystkich wiernych w Hiszpanii, aby „czuli się uczniami i misjonarzami Chrystusa, sługami Jego Ewangelii, aby zawsze pobudzał ich i umacniał Duch Święty oraz aby czuli, że strzeże ich Matka prawdziwego Boga”.

Dzień Hispanoameryki został ustanowiony w 1959 w celu przypominania i uwrażliwiania katolików hiszpańskich na duchowe i materialne potrzeby mieszkańców Ameryki Łacińskiej, rozwijania i umacniania współpracy z nimi na płaszczyźnie kościelnej, ale też społecznej, kulturalnej i innych. Ma on również na celu przypominanie wkładu tysięcy kapłanów z Półwyspu Iberyjskiego, którzy w ciągu wieków ewangelizowali tamte tereny, jak również członków Dzieła Hispanoamerykańskiej Współpracy Kapłańskiej (OCSHA), którzy w ostatnich dziesięcioleciach opuścili Hiszpanię, aby służyć Jezusowi i Jego Kościołowi w Ameryce Łacińskiej. Pierwsza niedziela marca ma być także dniem pamięci o nich oraz wspieraniach ich modlitwą i materialnie.

Według Sekretariatu Komisji biskupiej ds. Misji i Współpracy między Kościołami obecnie w Ameryce Łacińskiej posługuje 267 księży OCSHA, poza tym w roku ubiegłym diecezje hiszpańskie przekazały na pomoc dla tamtejszego Kościoła ponad 65 tys. euro.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze