Kardynał Ricardo Blázquez Pérez, przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii, potępił ogłoszony 27-go października przez władze Katalonii tzw. jednostronny akt niepodległości.

Zdjęcie: kard Ricardo Blázquez Pérez, przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii od 2014 roku.Stwierdził, że dokument ten mógłby położyć kres istnieniu współczesnej Hiszpanii. – Popieramy przywrócenie porządku konstytucyjnego, gdyż jest to dobro wspólne. Gdyby akt wszedł w życie, oznaczałoby to koniec porządku konstytucyjnego, który my, Hiszpanie, mamy od 40 lat – powiedział metropolita Valladolid.

Przed 1 października, kiedy to w Katalonii odbyło się referendum niepodległościowe, hiszpańscy biskupi wezwali władze regionu do “unikania nieodwracalnych w skutkach decyzji”. Kilkakrotnie też poszczególni biskupi wypowiadali się negatywnie o dążeniach niepodległościowych Katalończyków. Wyjątkiem był biskup katalońskiej Solsony Xavier Novell, który wziął udział w plebiscycie.

Zdjęcie: Katalońscy strażacy zrzeszeni w Zgromadzeniu Narodowym tworzą wstęgę, protestując przeciwko wprowadzeniu w życie art. 155 konstytucji hiszpańskiej, za pośrednictwem którego rząd hiszpański uzyskuje bezpośrednie rządy w regionie Katalonii do wyborów zaplanowanych na 21-go grudnia. Jednocześnie proszą o uwolnienie uwięzionych byłych członków rządu katalońskiego oraz uwięzionych członków katalońskiego kulturalnego i politycznego stowarzyszenia „Omnium”, fot: QUIQUE GARCIA, PAP/EPA.

Po ogłoszeniu aktu niepodległości władze w Madrycie ograniczyły autonomię Katalonii. 28 października rząd centralny Mariano Rajoya opublikował szereg decyzji mających służyć zastopowaniu dążeń zwolenników niepodległości Katalonii do secesji. Wśród nich było m.in. odwołanie rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i zdymisjonowanie ponad 130 wysokich rangą urzędników. Na początku listopada sąd w Madrycie wydał zgodę na aresztowanie dziewięciu ministrów gabinetu Puigdemonta. Na wolności, w Belgii, przebywa jeszcze pięciu członków odwołanego przez Madryt rządu Katalonii: premier Puigdemont i czterech jego ministrów. 3 listopada sąd wydał zgodę na Europejski Nakaz Aresztowania wobec tych osób.

Zdjęcia: starcia protestujących z policją, październik, Barcelona, fot: PAP/EPA

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.