Co najmniej 48 imigrantów zginęło, a 67 uratowała straż przybrzeżna, gdy ich łódź zatonęła u południowych wybrzeży Tunezji – poinformowała agencja Reuter. To jeden z najtragiczniejszych wypadków łodzi z imigrantami w ostatnich latach.

Wcześniej władze tunezyjskie mówiły o uratowaniu 68 osób i wyłowieniu z morza zwłok 46 ludzi. Łódź zatonęła w nocy z soboty na niedzielę, według władz znajdowało się na niej około 180 osób, głównie z Tunezji; około 80 osób to obywatele innych państw afrykańskich.

Zdjęcie: turecka straż przybrzeżna, Sahil Guevenlik, poszukuje uchodźców, którzy płynęli łodzią Morzu Śródziemnym w Antalya, źródło: turecka straż przybrzeżna.

Handlarze ludźmi coraz częściej wykorzystują Tunezję jako platformę startową dla migrantów zmierzających do Europy, ponieważ libijska straż przybrzeżna, wspomagana przez grupy zbrojne, zaostrzyła kontrole. Jeden z ocalałych pasażerów powiedział, że kapitan łodzi opuścił ją, gdy zaczęła tonąć, gdyż chciał uniknąć zatrzymania przez straż przybrzeżną.

Agencja Reutera przypomina, że Tunezyjczycy i generalnie Afrykańczycy często ruszają w prowizorycznych łodziach z Tunezji na Sycylię. Zredukowanie fali imigrantów zmierzających do Włoch to jeden z celów antyimigranckiej prawicowej Ligi i jej lidera Matteo Salviniego, który w zaprzysiężonym w piątek nowym rządzie Włoch jest ministrem spraw wewnętrznych. W niedzielę powiedział na Sycylii, że w sprawie migrantów rząd nie będzie prowadził polityki „twardej linii”, ale „zdrowego rozsądku”. Jako cel wskazał ratowanie życia przez wstrzymanie przepraw przez morze.

Zdjęcie: uratowany imigrant

Według cytowanych przez agencję Reutera danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), w tym roku do maja do Europy drogą morską przybyło 32080 osób, a około 600 z nich – zginęło. Powierzajmy ich w naszych modlitwach.

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.