Indie: najwyższy obiekt religijny na świecie

W Indiach rozpoczęto budowę najwyższego na świecie budynku religijnego. Świątynia ku czci hinduskiego bóstwa Kryszny wznoszona w mieście Wryndawan w stanie Uttar Pradesh będzie miała 213 metrów wysokości. Zakończenie budowy planuje się na 2022 rok, poinformował międzynarodowy portal architektoniczny archdaily.com.

Odporna na trzęsienie ziemi, licząca 70 pięter wieża Vrindavan Chandrodaya Mandir przewyższy najwyższą, 162-metrową katedrę w Ulm w Niemczech, która przez stulecia uchodziła za najwyższą świątynię, a także bazylikę św. Piotra w Rzymie.

Wokół świątyni, budowanej z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny (powszechnie znane jako Hare Kryszna), zaplanowano też domy mieszkalne, sale imprezowe, park tematyczny Kryszny oraz las. W tym miejscu kultu Kryszny będą też wydawane codziennie bezpłatne posiłki dla dzieci z ubogich rodzin, jak również będą realizowane programy socjalne dla wdów. Kryszna uważany jest za boga duchowości, etyki i oddania dla innych.

Ambitnym celem projektu jest moralna „transformacja społeczeństwa indyjskiego” przez nauczanie i duchowość Kryszny, czytamy na stronie internetowej Vrindavan Chandrodaya Mandir. Indie są z jednej strony na dobrej drodze ku społeczeństwo rozwiniętemu, z drugiej strony „dominują przestępstwa kryminalne, korupcja , nierówność oraz inne problemy”, którym można zaradzić nie tylko przez lepsze prawo i surową jego realizację.

Według świętych ksiąg hinduskich, w lesie Wryndawan Kryszna pasł krowy i zakochał się w pasterce imieniem Radha. Miłość między nimi opiewa Gitagowinda, XII-wieczny 12-strofowy wiersz napisany sanskrytem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze