epa05617672 Indonesian protesters shout slogans near burning police cars during a protest against an allegedly blasphemous remark made by Jakarta’s Governor Basuki Tjahaja Purnama, popularly known as 'Ahok’ outside the Presidential Palace in Jakarta, Indonesia, 04 November 2016. Thousands of protesters staged the rally and demanded the Jakarta’s governor be prosecuted for blasphemy. EPA/MAST IRHAM Dostawca: PAP/EPA.

Indonezja: jedna ofiara śmiertelna, 7 rannych podczas protestu muzułmanów

Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych w piątek podczas zamieszek, do których doszło w Dżakarcie w trakcie protestu muzułmanów przeciwko domniemanemu bluźnierstwu gubernatora Dżakarty. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, by rozproszyć tłum.

Dziesiątki tysięcy demonstrantów, którzy zgromadzili się początkowo w meczecie Istiqlal, a potem w pobliżu pałacu prezydenckiego, domagały się aresztowania gubernatora Basukiego „Ahoka” Tjahaja Purnamy, którego oskarżono o obrazę Koranu.

Niektórzy demonstranci nieśli transparenty z napisem „Powiesić Ahoka!”.

Policja starła się z tłumem, gdy protestujący, rozgniewani tym, że prezydent, którego chcieli prosić o sankcje wobec gubernatora Dżakarty, nie spotkał się z nimi, zaczęli podpalać sterty śmieci i samochody.

Manifestacja rozpoczęła się wczesnym popołudniem czasu lokalnego, po piątkowych modłach. Już w piątek rano w obawie przed przemocą policja rozmieściła na ulicach Dżakarty ponad 16 tysięcy funkcjonariuszy, 2 tysiące żołnierzy i 2 tysiące strażników miejskich.

Purnama jest Chińczykiem i przedstawicielem chrześcijańskiej mniejszości w tym największym muzułmańskim kraju świata oraz sojusznikiem prezydenta Joko Widodo. Radykalni muzułmanie oskarżają go o bluźnierstwo, ponieważ skrytykował on podobno fragment Koranu, który może być zinterpretowany w ten sposób, że zabrania muzułmanom zaakceptowania osoby niewiernej jako przywódcy.

Gubernator jest pierwszym chrześcijaninem oraz przedstawicielem chińskiej mniejszości, który objął urząd gubernatora. Widodo – muzułmanin – zapowiedział, że nie będzie interweniował, jeśli podjęte zostaną kroki prawne przeciw Purnamie.

Wiceprezydent Jusuf Kalla powiedział w piątek dziennikarzom, że wraz z innymi przedstawicielami władz spotkał się z przedstawicielami protestujących i obiecał im wszczęcie postępowania w sprawie zarzutu wobec Purnamy o bluźnierstwo. Kroki te mają być podjęte „stanowczo i szybko” – dodał Kalla.

W centrum Dżakarty zamknięto w piątek ambasady, nie działały sklepy, a wiele firm poprosiło wcześniej swych pracowników, by pozostali w domu i pracowali on line.

Protest zorganizowały ultrakonserwatywne organizacje muzułmańskie, w tym Front Obrońców Islamu (FPI). Reuters przypomina, że większość Indonezyjczyków wyznaje umiarkowany islam, ale istnieją ugrupowania, które dążą do wprowadzenia w kraju szariatu.

Za bluźnierstwo w Indonezji grozi maksymalnie pięć lat więzienia.

W liczącej 258 milionów ludzi Indonezji islam wyznaje ponad 87 proc. mieszkańców. Indonezyjczycy mogą wyznawać inne religie, ale ateizm jest zabroniony. Chrześcijanie stanowią 7 proc.

Zobacz galerię.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze