W związku z atakiem na Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie i zamordowanym w porwanej ciężarówce Łukaszem Urbanem powstaje wiele inicjatyw, które świadczą o tym, jak bardzo waleczna postawa Polaka jest ceniona.

Jedną z nich jest powstała w Niemczech petycja do prezydenta Joachima Gaucka ws. przyznania Orderu Zasługi dla bohaterskiego Polaka autorstwa Constanze Stelzenmueller. Argumentuje się to tym, że Łukasz Urban stracił życie „próbując powstrzymać terrorystę przed najgorszym” posiłkując się ustaleniami, według których Polak walczył ze sprawcą zamachu. Na portalu change.org do czwartku po południu akcję poparło ponad 3300 osób. „Wszyscy Niemcy, nie tylko berlińczycy, mają powód, żeby podziękować jemu, podziękować tym, których pozostawił (żonie i synowi)” – napisano w petycji. Jego postawę nazwano „wielkim znakiem przyjaźni i pojednania” między Niemcami i Polską.

Z kolei w Wielkiej Brytanii zebrano już ponad 55tys. funtów dla rodziny zamordowanego Łukasza. Inicjatorem zbiórki jest brytyjski kierowca David Duncan, którego wstrząsnęły okoliczności śmierci kolegi po fachu. Nie potrafi wyobrazić sobie co czuje jego rodzina, dlatego zdecydował się pomóc w ten sposób. Akcję na stronie GOfundme zaczęto we wtorek i już pierwszego dnia udało się uzyskać 32tys. funtów. DO czwartku wsparło ją ponad 3,8tys. osób. „Żadne pieniądze nie zwrócą Łukasza, ale miejmy nadzieję, że pomogą jego rodzinie w tym, co konieczne” – oznajmił Duncan.

W poniedziałek na jarmarku w Berlinie ciężarówka wjechała w ludzi, zabijając 11 osób i raniąc ok. 50. Dwunastą ofiarą śmiertelną jest polski kierowca, którego ciało znaleziono w szoferce. Wszystko wskazuje na to, że zamachu dokonał 24-letni imigrant z Tunezji Anis Amri, który jest poszukiwany listem gończym w całej Europie.

Fot. PAP/EPA/RAINER JENSEN 

 

Oceń ten artykuł


źródło: Magdalena Zarate Rios

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.