Siły rządowe Iraku rozpoczęły bombardowania na Tal Afar, miasto położone na zachód od Mosulu i kontrolowane przez bojowników Państwa Islamskiego (IS) – podała we wtorek iracka Al-Sumarija TV, powołując się na rzecznika ministerstwa obrony w Bagdadzie.

Szturm sił lądowych w celu odbicia miasta rozpocznie się po zakończeniu nalotów – powiedział rzecznik ministerstwa Mohammed al-Chodari.

Irackie władze wcześniej zapowiedziały, że Tal Afar, położone ok. 80 km na zachód od wyzwolonego od islamistów Mosulu, będzie następnym celem sił rządowych w ofensywie przeciw IS.

Proklamowany przez bojowników IS kalifat na pobitych ziemiach w Iraku i Syrii praktycznie upadł w lipcu, gdy wspierane przez USA siły irackie po dziewięciomiesięcznej kampanii ostatecznie odbiły Mosul, iracką „stolicę” kalifatu, z rąk dżihadystów – przypomina agencja Reutera.

Tal Afar, które przed opanowaniem przez IS liczyło ok. 200 tys. mieszkańców, doświadczyło fali przemocy na tle wyznaniowym między sunnitami i szyitami po amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku. To z tego miasta wywodzi się część najwyższych rangą przywódców IS – podaje Reuters.

fot. EPA

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.