Prymas Francji odwiedził wyzwolony Mosul

Do miasta – niedawno odbitego z rąk islamistów – wracają jego dawni mieszkańcy, w tym również chrześcijanie, których wspierają katolickie organizacje charytatywne.

Wizyta solidarności kardynała Philippe Barbarina (prymasa Francji) w Iraku, któremu towarzyszyła liczna delegacja tamtejszego Kościoła, miała też charakter symboliczny: arcybiskup Lyonu przywiózł do Mosulu figurę Matki Bożej z Fourvière, którą 25-go lipca umieszczono w chaldejskim kościele Ducha Świętego. W czasie tej podniosłej uroczystości gość z Francji zapewnił miejscowych wiernych, że cały Kościół modli się za nich i że jest on „naprawdę ich rodziną”.

– Kilka dni przed wyruszeniem skontaktowałem się w papieżem Franciszkiem, który przekazał mi serdeczne, braterskie przesłanie dla tamtejszych wiernych – powiedział w Radiu Watykańskim po powrocie z Iraku prymas Galów (tak brzmi oficjalnie jego prastary tradycyjny tytuł). Dodał, że Ojciec Święty prosił go, aby zapewnił tamtejszych chrześcijan, że modli się „za nich każdego dnia, codziennie”. Papież powiedział również, że docenia ich cierpienie, „jakiego doświadczają oni od lat”. I dodał – Poproś ich o modlitwę za mnie – przekazał słowa Franciszka kard. Barbarin.

– Było to więc ojcowskie, bardzo proste przesłanie, które im przekazałem. Ale na pewno umieszczenie figury Matki Bożej z Fourvière w tym kościele, może nie zburzonym, ale mocno zniszczonym, w miejscu bardzo symbolicznym, bo nad ołtarzem na tle rozety, było dla mnie momentem bardzo poruszającym duchowo – stwierdził metropolita Lyonu.

Z kolei Watykan w Radzie Bezpieczeństwa upomina się o chrześcijan bliskowschodnich
Stolica Apostolska wzywa wspólnotę międzynarodową, aby nie zapominała o wspólnotach chrześcijańskich obecnych od dwóch tysięcy lat na Bliskim Wschodzie. Apel ten sformułował jej przedstawiciel w czasie otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa o sytuacji na Bliskim Wschodzie z uwzględnieniem problemu palestyńskiego. Pochodzący z Libanu ks. Simon Kassas, sekretarz misji stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku wyraził przekonanie, że wolność religijna i równość wobec prawa mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia i zachowania pokoju.

Izraelski policjant rozmawia z Palestyńczykiem, Stare Miasto Jeruzalem, fot: Abir Sultan, PAP/EPA.

Dyplomata papieski zwrócił uwagę, że Rada Bezpieczeństwa aż cztery razy w roku poświęca otwartą debatę kwestii palestyńskiej. Podkreślił, że mimo iż mnożą się wyzwania, przed jakimi staje dziś Bliski Wschód, nie można pozwolić, aby izraelsko-palestyński proces pokojowy przestał należeć do najwyższych priorytetów społeczności międzynarodowej. „Stolica Apostolska pragnie raz jeszcze wyrazić zdecydowane poparcie dla rozwiązania w formie dwóch państw, z Izraelem i Państwem Palestyńskim, istniejącymi obok siebie pokojowo w uznanych międzynarodowo granicach” – stwierdził sekretarz watykańskiej misji w ONZ.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze