Irackie media, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa, podały w poniedziałek, że lider Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi uciekł w piątek (3-go listopada) z miasta Rawa w prowincji Anbar w Iraku do Syrii. Obecnie ma przebywać w mieście Abu Kamal.

Samozwańczy kalif miał przekroczyć granicę jadąc w „żółtej taksówce”. Brak konwoju miał utrudnić jego namierzenie. Decyzja o ucieczce z ostatniego miasta w Iraku pozostającego jeszcze pod kontrolą ISIS została podjęta po piątkowym błyskawicznym odbiciu z rąk dżihadystów przez armię iracką miasta Al-Kaim na granicy z Syrią.

Zdjęcie: Irak, ćwiczenia wojskowe. fot. Khider Abbas, EPA/PAP.

Media irackie przypominają też, że wbrew wcześniejszym informacjom podawanym przez Rosję o zabiciu Bagdadiego, rzecznik Pentagonu Eric Pahon potwierdził w październiku, że USA pozytywnie zweryfikowały udostępnione we wrześniu nagranie dźwiękowe lidera ISIS.

Odzyskanie kontroli
Tymczasem Irak przerzucił już siły wojskowe z Al-Kaim w okolice miasta Rawa. Po wyparciu stamtąd dżihadystów planowane jest ogłoszenie przez władze w Bagdadzie odzyskania pełnej kontroli nad całym terytorium państwa. W mieście Abu Kamal, znajdującym się w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur doszło do koncentracji ponad 1000 terrorystów Państwa Islamskiego. W poniedziałek libański Hezbollah oraz armia syryjska zbliżyły się na odległość 30 km od tego miasta dochodząc do granicy z Irakiem na południowy zachód od niego.

Irak: Lider ISIS uciekł do Syrii?
4.5 (75%) 2 ocen.


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.