– To nasza Ziemia Święta – powiedział chaldejski patriarcha Babilonu Louis Raphaël I Sako, odwiedzając tereny na Równinie Niniwy, odbite z rąk tzw. Państwa Islamskiego. Hierarcha odwiedził 26 października sześć miejscowości: Bartella, Karmles, Krakosz, Teleskof, Bakofa i Batnaya, których mieszkańcy – niemal w całości chrześcijanie – uciekli w 2014 r. przed dżihadystami, głównie do Kurdystanu.

Patriarsze towarzyszył jego biskup pomocniczy Basel Salim Yaldo. Spotkali się oni z dowódcami oddziałów armii irackiej i kurdyjskich Peszmergów, które biorą udział w trwającej od 18 października ofensywie mającej na celu wyzwolenie Mosulu. Odwiedzili również kilka kościołów zdewastowanych w czasie okupacji dżihadystów, a także tunele i schrony pod świątyniami, które bojownicy Państwa Islamskiego wydrążyli jako swe bazy logistyczne. Na niektórych terenach nadal znajdują się miny założone przez islamistów.

W każdej z odwiedzonych świątyń patriarcha odmówił modlitwę o pokój. Swą wizytą chciał przypomnieć, że wyzwolone miejscowości zamieszkiwali chrześcijanie. Zaapelował, by jak najszybciej umożliwić im powrót na Równinę Niniwy, która jest dla nich „Ziemią Świętą”.

foto. PKwP

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.