Wspomnienie śmierci Fatimy, córki islamskiego proroku Mohameta w Iranie. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Iran: miejskie parki tylko dla kobiet

Kobiet z odsłonięta głową i ramionami, z gołymi nogami nie spotyka się na irańskich ulicach. Są jednak w przestrzeni publicznej miejsca, w których nie obowiązują sztywne reguły ubioru podyktowane przez ortodoksyjny islam – to miejskie parki dla kobiet.

Stolica, Teheran, ma obecnie cztery takie przestrzenie otoczone wysokim murem, do których oprócz kobiet mają wstęp tylko chłopcy do szóstego roku życia i w których nie wolno robić żadnych fotografii, nawet selfie, a ogrodnikami są wyłącznie kobiety.

Od rewolucji w 1978 kobiety i dziewczynki w Iranie muszą mieć zasłonięte głowy.

Nie ma innych miejsc publicznych, w których Iranka „może poczuć wiatr we włosach” (…) To wielki krok naprzód od czasu rewolucji islamskiej 1979 roku, kiedy to władze zmusiły irańskie kobiety do szczelnego zasłaniania głów i całego ciała – napisała dziennikarka z hiszpańskiej agencji EFE, która odwiedziła park dla kobiet w Teheranie.

Pierwszą taką przestrzenią był otwarty w 2008 roku Rajski Ogród dla Matek w stolicy Iranu. Stoją tam stoliki do gry w szachy, można też grać w ping-ponga, wysłuchać wykładu na temat Koranu, pograć w piłkę nożną lub uczęszczać na kurs nauki szycia.

To otwarcie w porównaniu z 1979 rokiem budzi jednak obawy części zwolenników liberalizacji, że może ono wywołać reakcję najbardziej ortodoksyjnych wyznawców islamu i spowodować ponowne cofnięcie się kraju do tamtego okresu. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze