Władze Izraela usunęły we wtorek bramki z wykrywaczami metalu sprzed wejść na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Mimo to wysoki rangą duchowny islamski zaapelował do muzułmanów, by na razie kontynuowali bojkot Wzgórza Świątynnego.

Izraelski gabinet bezpieczeństwa rano opowiedział się za usunięciem bramek i zastąpieniem ich mniej uciążliwymi środkami bezpieczeństwa. Zainstalowanie bramek wywołało krwawe starcia między Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Biuro premiera Benjamina Netanjahu napisało w oświadczeniu, że gabinet bezpieczeństwa „przyjął rekomendacje wszystkich organów bezpieczeństwa, aby zmienić kontrolę wykorzystującą wykrywacze metalu na kontrolę opartą na zaawansowanych technologiach i innych środkach”. Według mediów chodzi o kamery wykrywające ukryte przedmioty. Na opłacenie nowych urządzeń, która zostaną zainstalowane w ciągu sześciu miesięcy, przeznaczono ok. 100 mln szekli (28 mln dolarów). Z tej kwoty zostaną też opłaceni dodatkowi policjanci. Przewodniczący Najwyższej Rady Muzułmańskiej w Jerozolimie Ikrema Sabri zaapelował do wiernych, by nie przychodzili na Wzgórze Świątynne, dopóki nie zostanie dokonany przegląd nowych środków bezpieczeństwa. Przegląd ten może zostać zakończony jeszcze we wtorek.

Fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER

Po zainstalowaniu bramek z wykrywaczami metalu muzułmanie bojkotowali Wzgórze Świątynne i modlili się w jego pobliżu. Umieszczenie bramek wywołało też starcia między Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa. W piątek trzech Palestyńczyków zginęło w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu Jordanu, a trzech izraelskich cywilów zostało zabitych przez Palestyńczyka, który wszedł do ich domu na terenie osiedla żydowskiego na Zachodnim Brzegu. Izrael zaostrzył środki bezpieczeństwa po zastrzeleniu 14 lipca przy jednym z wejść do tego miejsca dwóch policjantów przez trzech izraelskich Arabów. Według muzułmanów była to próba rozszerzenia kontroli Izraela nad Wzgórzem Świątynnym – miejscem świętym zarówno dla żydów, jak i dla muzułmanów.

Fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER

Palestyński prezydent Mahmud Abbas ogłosił w piątek zamrożenie kontaktów z Izraelem, dopóki nie zostaną cofnięte nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Wzgórze Świątynne, gdzie stała Świątynia Jerozolimska, dla muzułmanów jest trzecim najświętszym miejscem, po Mekce i Medynie; stamtąd prorok Mahomet miał wstąpić do nieba. Obecnie wznosi się tam muzułmańskie sanktuarium Kopuła na Skale oraz meczet Al-Aksa. Terenem administruje Jordania, ale Izrael sprawuje kontrolę nad dostępem. Liczące ok. 15 hektarów Wzgórze Świątynne góruje nad Ścianą Płaczu, dawnym murem oporowym od strony zachodniej, który jest jedyną pozostałością po zburzonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej. Dla żydów z całego świata jest to najświętsze miejsce, gdzie mogą się modlić. 

Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.