Bank Anglii (BoE) zaprezentował we wtorek nowy banknot 10-funtowy z wizerunkiem Jane Austen. Portret zmarłej 200 lat temu pisarki należącej do najważniejszych postaci angielskiej literatury zastąpił na banknocie wizerunek twórcy teorii ewolucji Charlesa Darwina.

„Nasze banknoty służą za repozytorium zbiorowej pamięci kraju, promując świadomość chwalebnej historii Zjednoczonego Królestwa i podkreślają wkład jego najznakomitszych obywateli” – powiedział gubernator BoE Mark Carney na uroczystości w katedrze w Winchesterze, gdzie pochowano zmarłą 18 lipca 1817 roku autorkę „Dumy i uprzedzenia”. Na polimerowym banknocie znajduje się cytat zaczerpnięty z tej właśnie powieści: „Oświadczam, że nie ma przyjemności większej nad czytanie”. Dzieła Austen zaliczane są do największych osiągnięć literatury angielskiej.

Fot. PAP/EPA/BANK OF ENGLAND / HANDOUT

Również wcześniej wprowadzony 5-funtowy banknot z premierem Winstonem Churchillem wykonano z polimeru, trwalszego i trudniejszego do podrobienia niż papier. Wzbudziło to zaniepokojenie obrońców praw zwierząt, ponieważ materiał ten zawiera tłuszcz wołowy i owczy. 

Fot. facebook.com

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.